- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
STM Myth Carrying Case (Sleeve) for 38.1 cm (15") to 40.6 cm (16") MacBook Pro, Notebook - Black - Weather Resistant, Water Resistant - Fabric, Polyurethane, Thermoplastic Polyurethane (TPU), Polyester Body - Shoulder Strap, Handle - 269.2 mm Height x 386.1 mm Width x 20.3 mm Depth our storied laptop protection in a slim, light, easy-to-access version carry it comfortably in one hand...or no hands at all Simple to adjust and easy to detach, our versatile and removable shoulder strap ensures your tote will always be an easy one. made with fabrics that enable you to weather any conditions Crafted from environmentally-friendly, free of perfluorooctanoic acid DWR C6 plus two coatings of polyurethane (followed by the inner lining that's treated with yet another coating of PU), our water-repellant packs and briefs let you protect your stuff while you protect the planet.
(STM-114-184P-05)
| Limited Warranty | 2 Year |
| Application/Usage | Notebook |
| MacBook Pro | |
| Gear |
| Material Details |
Fleece Lining |
| Weight (Approximate) | 349.3 g |
| Durability | Water Resistant |
| Weather Resistant | |
| Height | 269.2 mm |
| Width | 386.1 mm |
| Depth | 20.3 mm |
| Product Color | Black |
| Product Material | Fabric |
| Polyester | |
| Thermoplastic Polyurethane (TPU) | |
| Polyurethane |
| Carrying Options | Handle |
| Shoulder Strap | |
| Style | Sleeve |
| Minimum Screen Size Supported | 38.1 cm (15") |
| Maximum Screen Size Supported | 40.6 cm (16") |
| Closure Type | Zipper |
| Product Type | Carrying Case |
| Manufacturer Part Number | STM-114-184P-05 |
| Manufacturer Website Address | http://www.stmbags.com.au |
| Manufacturer | STM Bags, LLC |
| Product Name | Myth Laptop Sleeve |
| Product Line | Myth |
| Brand Name | STM Goods |
| SKU | STM-114-184P-05 |
| Barcode # | 742186993546 |
| Brand | STM |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





