- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

STM Dux Case for Apple MacBook Pro - Textured Rubber Feet - Black - Thermoplastic Polyurethane (TPU), Polycarbonate - 35.6 cm (14") Maximum Screen Size Supported Dux for MacBook Best-in-class protection If you're looking to make a case all your own, the choice is clear We use completely transparent materials for our cover that allow you to customize your MacBook with personal images, scan a tagging barcode, or simply let the beauty of your device shine through. But there's one more thing we want to make perfectly clear: this stylish case still provides the maximum level of protection for your digital gear. Additional features Fits MacBook Pro 14" 2021 Super protective polycarbonate and rubberised TPU bracket for even the most accident prone among us Transparent cover to customise your MacBook Air or allow your pristine device to shine through Access to all ports Ergonomic and form fitting design for a comfortable carry Textured rubber feet prevent your laptop from sliding on smooth surfaces Open hinge allows your MacBook to breathe and cool itself freely Simple installation with improved TPU clip-on design
(STM-122-296N-01)
| Limited Warranty | 3 Year |
| Printed Design/Pattern/Texture | Textured Rubber Feet |
| Maximum Screen Size Supported | 35.6 cm (14") |
| Product Type | Case |
| Manufacturer Part Number | STM-122-296N-01 |
| Manufacturer Website Address | http://www.stmbags.com.au |
| Manufacturer | STM Bags, LLC |
| Product Name | Dux MacBook Pro 14" (2021) |
| Product Line | Dux |
| Brand Name | STM Goods |
| Application/Usage | MacBook Pro |
| Compatibility |
Apple - MacBook Pro (2021,A2442) |
| Brand Compatibility | Apple |
| Weight (Approximate) | 362.9 g |
| Height | 221 mm |
| Width | 312.4 mm |
| Depth | 15.2 mm |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polycarbonate |
| Thermoplastic Polyurethane (TPU) |
| SKU | STM-122-296N-01 |
| Barcode # | 618952510463 |
| Brand | STM |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.240m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.340m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





