- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Overview
The new Classic+ laptop case is designed to protect 18’ widescreen laptops. The new inner sleeve with security strap safeguards the surface and gives additional overall protection to your laptop. The re-enforced handle is wrapped in a soft neoprene to provide comfort and strength.
An easy to use functional front zipped organizer will neatly store your mobile phones, pens, business cards, and cables / earphones etc. The case comes with an adjustable comfortable strap when carrying the case on your shoulder. Additional rear file section for A4 files and pads.
Specifications
Exterior Dimensions 49.21 × 8.89 × 34.29 cm
Colour Black
Warranty Limited Lifetime Warranty
Compatibility 17 – 18.2’
Weight 0.890 kg
Size 46 × 4.4 × 30 cm
Material Poly
Features
Durability Durable Polyester material with re-enforced rigid case
Ergonomic Re-enforced adjustable padded handle for extra comfort
Functionality and Design Multi-functional front zipped workstation for mobile phones, cables, earphones, business cards, and pens
Protection Designed to protect up to 18’ W laptops with additional internal sleeve
Security Velcro laptop security strap
This laptop bag features a new inner sleeve with a security strap to safeguard the surface and gives additional overall protection to your laptop. The re-enforced handle is wrapped in a soft neoprene to provide comfort and strength. An easy-to-use functional front zipped organiser will neatly store your mobile phones, pens, business cards, and cables / earphones etc. The case also comes with an adjustable comfortable strap when carrying the case on your shoulder with an additional rear file section for A4 files and pads.
anz ANZ
- Works With
18" Laptops and Under
- Style
Topload / Briefcase
- Protection Level
Good
- Weight
0.89
- Dimensions
49.21 x 8.89 x 34.29 cm
- Laptop Compartment
46.00 x 4.40 x 30.00 cm
- Warranty
Limited Lifetime Warranty
- UPC
092636274870
(CNFS418AU)
| Limited Warranty | Lifetime |
| Accessibility | Clamshell |
| Carrying Options | Shoulder Strap |
| Case Features | File Compartment |
| Cellular Phone Pocket | |
| Pen Holder | |
| Business Card Holder | |
| Adjustable Strap | |
| Compartment Height | 300 mm |
| Compartment Width | 460 mm |
| Compartment Depth | 44 mm |
| Minimum Screen Size Supported | 43.2 cm (17") |
| Maximum Screen Size Supported | 46.2 cm (18.2") |
| Closure Type | Zipper |
| Adjustable Strap | Yes |
| Application/Usage | Notebook |
| Accessories |
| Weight (Approximate) | 890 g |
| Height | 342.9 mm |
| Width | 492.1 mm |
| Depth | 88.9 mm |
| Product Color | Black |
| Product Material | Poly |
| Product Type | Carrying Case |
| Manufacturer Part Number | CNFS418AU |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com/au |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Product Model | CNFS418AU |
| Product Name | 17 - 18.2 inch Classic+ Clamshell Case with File Section |
| Brand Name | Targus |
| SKU | CNFS418AU |
| Barcode # | 92636274870 |
| Brand | TARGUS |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.400m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.500m |
| Shipping Cubic | 0.020000000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





