- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
ET51, 10.1” DISPLAY, WIN10, INTEL E3940, 4GB RAM, 64GB FLASH, WLAN ONLY, PWRS SOLD SEPARATELY
When it comes to choosing a tablet for your business, your workers want sleek consumer styling, while you need enterprise-class durability, data capture and an accessory family that allows you to create the perfect tablet solution for your environment, workers and apps. Now you can have it all with the ET51 and ET56 Enterprise Tablets. Some of the thinnest and lightest of the full line of Zebra rugged tablet computers, the ET51 and ET56 provide your workers with the same great styling they love on their personal tablet. You get a tablet built to handle all-day, everyday business, inside and outside your four walls. Both the compact 8.4-inch or full-size 10.1-inch model have bright, daylight viewable displays, and are loaded with features that make data capture easy. And a wide range of accessories boost ruggedness, simplify charging, extend battery life and make this tablet easy to carry and easy to use. The ET51/ET56 Windows Enterprise Tablets — all the features your business needs, with the consumer good looks your workers want.
* Generic image used.
(ET51AT-W12E)
| Battery Capacity | 4950 mAh |
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB-C |
| Features | Gorilla Glass |
| Water Resistant |
| Operating System | Windows 10 IoT Enterprise |
| Operating System Platform | Windows |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 25.7 cm (10.1") |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | LPDDR4 |
| Memory Card Supported | microSDXC |
| microSD |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Sensor Type | Gyro Sensor |
| Digital Compass | |
| Ambient Light Sensor | |
| Accelerometer | |
| Motion Sensor | |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Front Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| Processor Type | Atom x5 |
| Processor Model | x5-E3940 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| WWAN Supported | No |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| GPS | Yes |
| Cellular Phone Capability | No |
| Weight (Approximate) | 765 g |
| Form Factor | Slate |
| Height | 180.3 mm |
| Width | 269.2 mm |
| Depth | 12.7 mm |
| Rugged | Yes |
| Product Type | Tablet |
| Manufacturer Part Number | ET51AT-W12E |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com/ap/en.html |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Model | ET51 |
| Product Name | ET51 Tablet |
| Brand Name | Zebra |
| SKU | ET51AT-W12E |
| Brand | ZEBRA |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





