- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
ET56, 10.1 DISPLAY, WIN10, INTEL E3940, 8GB RAM, 128GB FLASH, WAN, PWRS SOLD SEPARATELY
When it comes to choosing a tablet for your business, your workers want sleek consumer styling, while you need enterprise-class durability, data capture and an accessory family that allows you to create the perfect tablet solution for your environment, workers and apps. Now you can have it all with the ET51 and ET56 Enterprise Tablets. Some of the thinnest and lightest of the full line of Zebra rugged tablet computers, the ET51 and ET56 provide your workers with the same great styling they love on their personal tablet. You get a tablet built to handle all-day, everyday business, inside and outside your four walls. Both the compact 8.4-inch or full-size 10.1-inch model have bright, daylight viewable displays, and are loaded with features that make data capture easy. And a wide range of accessories boost ruggedness, simplify charging, extend battery life and make this tablet easy to carry and easy to use. The ET51/ET56 Windows Enterprise Tablets — all the features your business needs, with the consumer good looks your workers want.
* Generic image used.
(ET56BT-W15E)
| Battery Capacity | 4950 mAh |
| Flash Memory Capacity | 128 GB |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB (type C) |
| Features | Gorilla Glass |
| Water Resistant |
| Operating System | Windows 10 IoT Enterprise |
| Operating System Platform | Windows |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Screen Size | 25.7 cm (10.1") |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | LPDDR4 |
| Memory Card Supported | microSD |
| microSDXC |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Sensor Type | Motion Sensor |
| Ambient Light Sensor | |
| Accelerometer | |
| Gyro Sensor | |
| Digital Compass | |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Front Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Weight (Approximate) | 765 g |
| Form Factor | Slate |
| Height | 181 mm |
| Width | 269 mm |
| Depth | 12.7 mm |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| Processor Type | Atom x5 |
| Processor Model | x5-E3940 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Product Type | Tablet |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com/ap/en.html |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Model | ET56 |
| Product Name | ET56 Tablet |
| Brand Name | Zebra |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| WWAN Supported | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| GPS | Yes |
| Cellular Data Connectivity Technology | LTE |
| Cellular Generation | 4G |
| SKU | ET56BT-W15E |
| Brand | ZEBRA |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





