- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
ET51, 10.1 INCH DISPLAY, ANDROID GMS, QC SD660, 4GB RAM, 32GB FLASH, WLAN ONLY, ROW, PWRS SOLD SEPARATELY
When it comes to choosing a tablet for your business, your workers want sleek consumer styling, while you need enterprise-class durability, data capture and an accessory family that allows you to create the perfect tablet solution for your environment, workers and apps. Now you can have it all with the ET51 and ET56 Android Enterprise Tablets, the thinnest and lightest Zebra rugged tablet computers. Your workers get a personal tablet that looks and feels just like their own, while you get a device family with the durability, ease-of-use, data capture capabilities and flexibility your business requires.
Android provides instant familiarity, enabling rapid adoption and minimal training requirements — while Zebra’s powerful Mobility DNA provides over a dozen highly valuable tools that boost business-class performance, ease-of-use, security and manageability above the competition. And all the right accessories make the compact 8.4 inch and full-size 10.1 inch models easy to carry and easy to wear inside your facility and out in the field. The ET51/ET56 Enterprise Tablets — all the features your business needs, with the consumer good looks your workers want.
(ET51CT-G21E-00A6)
| Battery Capacity | 9660 mAh |
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| Chipset Model | Snapdragon 660 |
| Features | Gorilla Glass |
| Water Resistant |
| Operating System | Android 8.1 Oreo |
| Operating System Platform | Android |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Thunderbolt | No |
| Lightning | No |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 x USB-C |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | LPDDR4 |
| Memory Card Supported | microSDXC |
| Memory Card Supported Capacity | 2 TB |
| Speakers | Yes |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Sensor Type | Digital Compass |
| Gyro Sensor | |
| Ambient Light Sensor | |
| Motion Sensor | |
| Finger Print Reader | No |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Front Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Screen Size | 25.7 cm (10.1") |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Number of Touch Points | 10-point |
| Product Type | Tablet |
| Manufacturer Part Number | ET51CT-G21E-00A6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com/ap/en.html |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Model | ET51 |
| Product Name | ET51 Android Enterprise Tablet |
| Brand Name | Zebra |
| Weight (Approximate) | 745.5 g |
| Form Factor | Slate |
| Height | 180.3 mm |
| Width | 269.2 mm |
| Depth | 12.7 mm |
| Product Color | Black |
| Rugged | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| WWAN Supported | No |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac/r/k/v |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 4.2 |
| GPS | Yes |
| Near Field Communication | Yes |
| Cellular Phone Capability | No |
| SKU | ET51CT-G21E-00A6 |
| Brand | ZEBRA |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





