- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
DS8178-SR BLACK FIPS STANDARD CRADLE USB KIT: DS8178-SR0F007ZZWW SCANNER, CBA-U21-S07ZBR SHIELDED USB CABLE, CR8178-SC100F4WW CRADLE
As a retailer, you know the checkout experience is crucial — it’s the last chance to leave your shoppers with a good impression. The quality of the checkout experience is heavily dependent upon the performance of the scanner you choose. If cashiers need to scan barcodes multiple times or enter unreadable barcodes manually, your checkout lanes can back up quickly, translating into long lines and long wait times. Cashiers are then forced to focus on ringing up merchandise instead of providing shoppers with a great in-store experience. Now, give every shopper the ultimate last impression with the DS8100 Series handheld imager, only from Zebra. The DS8100 Series rises above conventional imagers to deliver unprecedented scanning performance on virtually every 1D and 2D barcode to keep your checkout lines moving and your cashiers free to deliver a more personal checkout experience. In addition, the DS8100 series offers innovative features that let you go beyond just capturing barcodes. And Zebra’s unparalleled suite of free management software tools delivers unrivaled manageability. The DS8100 Series — because when it comes to the checkout experience in your store, only the best will do.
(DS8178-SR7U2100SFW)
| Bluetooth | Yes |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Scanning Distance | 934.72 mm |
| Scanner Range | Standard Range |
| Drop Specification | Designed to withstand 50 drops at 6.0 ft./1.8 m to concrete |
| Scan Pattern | Linear |
| Image Sensor Type | Imager |
| Cable Type Included | USB |
| Scanning Capability | 1D |
| 2D | |
| Field of View (Horizontal) | 42° |
| Field of View (Vertical) | 28° |
| Reading Angle (Skew) | 60° |
| Reading Angle (Pitch) | 60° |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Maximum Ambient Light | 96840 lux |
| Minimum Print Contrast | 16% |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 0.08 mm |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 0.51 mm |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 0.19 mm |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 0.25 mm |
| Minimum Element Resolution (PDF417) | 0.13 mm |
| Maximum Element Resolution (PDF417) | 0.17 mm |
| Weight (Approximate) | 235.3 g |
| Form Factor | Handheld |
| Height | 167.6 mm |
| Width | 66 mm |
| Depth | 106.7 mm |
| Product Color | Twilight Black |
| Product Type | Barcode Scanner Kit |
| Manufacturer Part Number | DS8178-SR7U2100SFW |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com/ap/en.html |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Model | DS8178-SR |
| Product Name | DS8178-SR Barcode Scanner Kit |
| Product Series | DS8100 |
| Brand Name | Zebra |
| Application/Usage | Loyalty Program |
| Transportation | |
| Hospitality | |
| Logistics | |
| Government | |
| Retail | |
| Light/Clean Manufacturing | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP42 |
| SKU | DS8178-SR7U2100SFW |
| Barcode # | 8715946622439 |
| Brand | ZEBRA |
| Shipping Weight | 1.0800kg |
| Shipping Width | 0.270m |
| Shipping Height | 0.170m |
| Shipping Length | 0.314m |
| Shipping Cubic | 0.014413000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





