Don't pay: $2,094.00
$1,168.00
SAVE $926.00 (44%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
IMPROVE PATIENT CARE
Whether you choose the corded or cordless model, the DS8100-HC Series provides the tools nurses and other healthcare personnel need to perform everyday duties faster and more accurately and provide their patients with the best of care - from medication administration to blood verification and administration, specimen collection, admission, inventory management and more.
- Wireless connectivity gives you the adaptability to transmit barcode data to your smart devices
- Bluetooth technology - Allows compatibility with most of your smart devices
(DS8178-HCBU210MP5W)
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
General Information
| Product Type | Barcode Scanner |
| Manufacturer Part Number | DS8178-HCBU210MP5W |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com/ap/en.html |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Model | DS8178-HC |
| Product Name | DS8178-HC Handheld Barcode Scanner |
| Product Series | DS8100-HC |
| Brand Name | Zebra |
Technical Information
| Barcode Symbology Supported |
|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanning Capability | 1D |
| 2D |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 235.3 g |
| Form Factor | Handheld |
| Height | 167.6 mm |
| Width | 66 mm |
| Depth | 106.7 mm |
| Product Color | Healthcare White |
| SKU | DS8178-HCBU210MP5W |
| Brand | ZEBRA |
| Shipping Weight | 1.0600kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





