- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
DS3678-ER Rugged Green Vibration Motor Standard Cradle USB (No Line Cord) KIT: DS3678-ER2F003VZWW Scanner, CBA-U42-S07PAR Shielded USB Cable (supports 12V p/s), STB3678-C100F3WW Cradle, PWR-BGA12V50W0WW Power Supply, CBL-DC-451A1-01 DC Cable
- Add CAIEC power cable
Give your workers unstoppable performance in the toughest environments with the corded DS3608-SR and cordless DS3678-SR ultra-rugged 1D/2D handheld scanners. Your workers get lightning fast capture of any 1D or 2D barcode in virtually any condition up to 5 ft./1.5 m away, a multi-code feature that can capture up to 20 barcodes on one label simultaneously, a design that is practically indestructible, plus unrivaled manageability that makes staging and everyday management easier than ever.
Note - IP Rating
3600 series Scanners are IP67
3600 series Cradle are IP65
Need help choosing the right scanner? Try the Rugged Scanner Selector Tool
(DS3678-ER3U42A2SVW)
| Bluetooth | Yes |
| Additional Information | USB Cable separate |
| Application/Usage | Warehouse |
| Manufacturing | |
| Industrial | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP67 |
| IP65 |
| Barcode Symbology Supported |
1D: 2D: Digimarc: IUID Support: |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Scanning Distance | 218.44 mm |
| Scanner Range | Extended Range |
| Drop Specification | Withstands multiple 8.0 ft. / 2.4 m drops to concrete |
| Scan Pattern | Omni-directional |
| Image Sensor Type | Imager |
| Cable Type Included | USB |
| Scanning Capability | 2D |
| 1D | |
| Field of View (Horizontal) | 42° |
| Field of View (Vertical) | 28° |
| Reading Angle (Skew) | 60° |
| Reading Angle (Pitch) | 60° |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Minimum Print Contrast | 15% |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 0.25 mm |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 5.08 mm |
| Weight (Approximate) | 436 g |
| Form Factor | Handheld |
| Height | 185.4 mm |
| Width | 76.2 mm |
| Depth | 142.2 mm |
| Product Color | Industrial Green |
| Rugged | Yes |
| Product Type | Barcode Scanner Kit |
| Manufacturer Part Number | DS3678-ER3U42A2SVW |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com/ap/en.html |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Model | DS3678-ER |
| Product Name | DS3678-ER Barcode Scanner Kit |
| Product Series | 3600 |
| Brand Name | Zebra |
| SKU | DS3678-ER3U42A2SVW |
| Brand | ZEBRA |
| Shipping Weight | 2.1000kg |
| Shipping Width | 0.260m |
| Shipping Height | 0.160m |
| Shipping Length | 0.310m |
| Shipping Cubic | 0.012896000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





