- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Datalogic QuickScan QBT2131 1D Handheld Scanner Kit - Black -
Long bar codes are commonly used in a variety of applications including, utilities bills, document processing and packaging. These long codes are a challenge for full area imagers to read due to their narrow field of view and shorter depth of field.
The QuickScan QBT2131 imager's extra-wide field of view and extra-long scan line makes reading long bar codes in closer distances much easier. The sharp and highly visible scan line makes the scanner more user-friendly to use, while the enhanced depth of field enables bar codes to be read at an intuitive distance. The stylish design is the signature of the QuickScan series, completing a consistent family appearance.
Featuring Bluetooth® Wireless Technology, the QuickScan QBT2131 imager can transmit data to the host through its base station as well as to any commercial or embedded Bluetooth compliant device.
The QBT2131 linear imager can also be connected to any tablet using either iOS or Android™ operating systems via the Bluetooth HID profile.
- Scan barcodes with a staggering speed of 400 scan/s
- Increases productivity by giving the opportunity to wander, without the tangle of cables
- With Bluetooth technology, you can scan barcodes and then transmit data from the base
(QBT2131-BK-BTK1)
| Brand | Datalogic |
| Model | QuickScan I QBT2131 |
| Connectivity | Cordless |
| Scanner Type | Imager |
| Communication Type | Bluetooth |
| Included Cables | USB |
| Form Factor | Handheld |
| Connection | Bluetooth |
| Scanner Capability | 1D |
| Color | Black |
| Ruggedness | General Purpose |
| SKU | QBT2131-BK-BTK1 |
| Barcode # | 5712505605318 |
| Brand | DATALOGIC |
| Shipping Weight | 0.7000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.220m |
| Shipping Cubic | 0.001100000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





