Don't pay: $195.00
$67.00
SAVE $128.00 (66%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(TD1120-BK-65K1)
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB |
Miscellaneous
| Additional Information | USB Cable separate |
| Application/Usage | Library |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| China RoHS |
Technical Information
| Barcode Symbology Supported |
1D / Linear Codes: Stacked Codes: |
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Distance | 150 mm |
| Maximum Scan Resolution | 0.10 mm |
| Drop Specification | Withstands repeated drops from 1.5 m / 5.0 ft onto a concrete surface |
| Depth of Field |
|
| Scan Pattern | Omni-directional |
| Image Sensor Type | Linear |
| Imager | |
| Cable Type Included | USB |
| Scanning Capability | 1D |
| Reading Angle (Skew) | 70° |
| Reading Angle (Pitch) | 65° |
| Reading Angle (Roll) | 45° |
| Maximum Ambient Light | 20000 lux |
| Minimum Print Contrast | 25% |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 0.19 mm |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 0.25 mm |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 130.4 g |
| Form Factor | Handheld |
| Height | 160 mm |
| Width | 58.4 mm |
| Depth | 83.8 mm |
| Product Color | Black |
| Rugged | Yes |
General Information
| Product Type | Barcode Scanner Kit |
| Manufacturer Part Number | TD1120-BK-65K1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.datalogic.com |
| Manufacturer | Datalogic S.p.A |
| Product Model | 65 Lite |
| Product Name | General Purpose Corded Handheld Contact Linear Imager Barcode Scanner Kit |
| Product Line | Touch |
| Product Series | TD1100 |
| Brand Name | Datalogic |
| SKU | TD1120-BK-65K1 |
| Barcode # | 5711045567810 |
| Brand | DATALOGIC |
| Shipping Weight | 0.4800kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





