- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Brother TN-3145 Toner Cartridge
This is a genuine Brother TN-3145 Toner Cartridge - it has been designed to work with a range of Brother printers, details of which are provided below. This laser toner cartridge will print around 3,500 A4 pages at 5% coverage.
(TN-3145)
This Brother Toner Cartridge will help you to produce clear, sharp and professional documents. It's specifically designed to work with Brother technology ensuring that you create impressive print results every time.
- This cartridge can be known by the manufacturer's code, TN-3145.
- It has an estimated page yield of 3,500 pages.
- It's designed for use with the following Brother machines: HL-5240, 5250DN, 5270DN; MFC-8460N and 8860DN.
- This pack includes 1 black toner cartridge.
- Brother toners are designed to work at specific temperatures in Brother printers for great print quality.
- Drop off your used ink and toner cartridges at any Officeworks store for recycling through the Cartridges 4 Planet Ark program which guarantees zero waste to landfill.
| Barcode (GTIN) | 4977766637237 |
|---|---|
| Product Type | Toner |
| Brand | Brother |
| Model | TN-3145 |
| Cartridge Ink Colours | Black |
| Compatible Printers | Brother DCP-8060, Brother HL-5240, Brother HL-5250DN, Brother HL-5270DN, Brother MFC-8460N, Brother MFC-8860DN |
| SKU | TN-3145 |
| Barcode # | 4977766637237 |
| Brand | BROTHER |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.150m |
| Shipping Length | 0.360m |
| Shipping Cubic | 0.010800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





