Don't pay: $136.00
$127.00
SAVE $9.00 (7%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This Brother DR-2225 Drum Unit can be used to replace the previous drum unit in your laser printer. It's designed to transfer images from the laser to the paper, providing you with high quality printouts. It is designed to be long lasting so you won't have to maintain your printer as frequently.
| Product Model: | DR2225 |
| Manufacturer: | Brother |
| Product Type: | Drum Unit |
| Yield: | up to 12000 pages Yield Information |
| Price: | $133.65 inc. GST |
| Manufacturer: | Brother |
| Suitable for: |
|
| Product Type Description: | A drum unit transfers the image onto the paper in a laser printer. Not all printers need a seperate drum unit. Drum units are used in conjuction with toner cartridges that do not have the drum unit included. Mono printers have one drum, colour printers can either have one drum for all four colours, or four drums (one for each colour - black, cyan, magenta and yellow). |
(DR-2225)
- This Brother Drum Unit can be known by the manufacturer's code, DR2225.
- When used with a toner cartridge, it has an estimated page yield of 12,000 pages.
- It's compatible for use with the following Brother machines: HL-2130, 2240, 2240D, 2250DN, 2270DW and MFC 7362N.
- There is 1 drum in this pack.
- Drop off your used ink and toner cartridges at any Officeworks store for recycling through the Cartridges 4 Planet Ark program which guarantees zero waste to landfill.
| SKU | DR-2225 |
| Barcode # | 4977766689205 |
| Brand | BROTHER |
| Shipping Weight | 0.6950kg |
| Shipping Width | 0.360m |
| Shipping Height | 0.230m |
| Shipping Length | 0.115m |
| Shipping Cubic | 0.009522000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





