Stock Availability
🟢Live
(Click & Collect Available)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Use the USB Mini Wall Charger to fast charge your iPhone, iPad, Android phones, Tablets and other accessories.
The easy to use design lets you charge up to two devices simultaneously with 2.4A & 1A output from the two USB ports of the chargers. The 2.4A port will fast charge your Tablet/iPad at the maximum speed and the 1A port is perfect for your phone and other mobile devices
Electrical:
* Input: 90~264V ac
* Output: 5V2.4A+5V1A
* Power Output: 17W
* Output Voltage Selection: Automatic
Physical Characteristics:
* Product Dimension: 41.9 x 39.7 x 35 mm
* Weight: 70 gms
* Color: Black
PACKAGE INCLUDES
* Travel Charger x 1
* Quick Installation Guide x 1
* Compatible with most of the smartphones & Tablets
* 2.4A port will fast charge your Tablet/iPad at the maximum speed
* Lightweight compact design for on the go use
* Perfect for home & work
* SAA Approved to meet and exceed the highest quality standards in Australia.
* Warranty: 1 Year
(WC2A17MBK)
| SKU | WC2A17MBK |
| Barcode # | 9350784015693 |
| Brand | ALOGIC |
| Shipping Weight | 0.1500kg |
| Shipping Width | 0.390m |
| Shipping Height | 0.035m |
| Shipping Length | 0.410m |
| Shipping Cubic | 0.005596000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





