- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
• HDMI (3D, Deep Color, 4K, HDR, HEC, ARC) ; HDCP 2.2 compliant
• Extends True 4K signals 4096 x 2160 @ 60 Hz (4:4:4) up to 10 m
• Supports HDR
• Supports HDMI Ethernet Channel (HEC) – combines audio, video, and data streams into a cable to simplify the set-up
• Supports Audio Return Channel (ARC) – connects TV and audio system, eliminating the need for an additional cable
• Reduced EMI and RFI for lower noise interference
• Supports multi audio channel – Dolby TrueHD and DTS-HD Master Audio
• Robust cable pulling strength (Max. 10 kg) and compression load resistance (Max. 50 kg)
• Additional power source is available via Micro USB cable for better compatibility
• Gold-plated connectors for reliable transmissions
• Compliant with International Flame Retardant Standards : UL CMP-OF (Plenum)
• Pluggable gender for easy installation
• Plug-and-play
Package Contents
1x VE7832A 20M True 4K HDMI Active Optical Cable
1x Wiring Tool
1x Screwdriver
2x Screws
1x Micro USB to USB Cable
1x Installation Notice
1x User Instructions
(VE7832A-AT)
| Cable Length | 20M / 65.6 ft |
| Cable Type | Cable Type: Hybrid cable with optical fiber and copper wire HDMI Standards: High Speed HDMI Cable |
| Video Input | |
| Interfaces | 1 x HDMI 19-pin Type-A Male (gold-plated) pluggable connector 1 x HDMI Type-D Male |
| Video Output | |
| Interfaces | 1 x HDMI 19-pin Type-A Male (gold-plated) pluggable connector 1 x HDMI Type-D Male |
| Video | |
| Max. Data Rate | 18 Gbps (6 Gbps per Channel) |
| Max. Pixel Clock | 600 MHz (Max.) |
| Compliance | HDMI (3D, Deep Color, 4K, HDR, HEC, ARC) HDCP 2.2 Color sub-sampling: 4:4:4 / 4:2:2 / 4:2:0 Color Depth: 30 / 36 / 48 bit |
| Max. Resolutions / Distance | Up to 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 60Hz (4:4:4) / 20M |
| Communication | |
| Signals | TMDS / HDCP 2.2 / EDID / CEC |
| Audio | |
| Input | PCM 8-channel, Dolby Digital True HD, DTS-HD Master Audio |
| Output | PCM 8-channel, Dolby Digital True HD, DTS-HD Master Audio |
| Conductor | |
| Construction | 7 x Tinned Copper Wire 4 x OM3 Optical Fiber (50/125um) |
| Jacketed | |
| Material | UL Plenum (CMP-OF) |
| Certifications | |
| Certifications | Safety and Emission: CE / FCC / RoHS2 / UL CMP-OF |
| Power Consumption | DC5.0V:0.25W:0.05ABTU |
| Power (Optional) | Optional power source: Micro USB to USB cable (100cm) 5V, 250mW (max) |
| Notification | Bend Radius: 20mm (Min.) Connector Pull Strength: Max. 10kg (100N) Compression Load Resistance: Max. 50kg (500N) Shielding & Filling: AL Mylar shielding / Kevlar Filling |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0°C to 50°C (32? to 122?) |
| Storage Temperature | -20°C to 70°C (-4? to 158?) |
| Humidity | 0 - 85% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Connector Case: Zinc-Alloy |
| Weight | 0.55 kg ( 1.21 lb ) |
| Cable Outer Dimension | Cable Outer Diameter: 4.5mm (± 0.2mm) |
| Carton Lot | 10 pcs |
| SKU | VE7832A-AT |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





