- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Corsair A500 Tower Air Cooler. Bring your CPU temperatures down with the CORSAIR A500 High Performance Dual Fan CPU Cooler, taking advantage of four direct-contact copper heat pipes to cool CPUs up to 250W TDP. Two CORSAIR ML120 PWM magnetic levitation bearing fans run between 400 RPM for ultra-quiet operation or 2,400 RPM for extreme cooling performance. Key Features • Quad Direct-Contact Heat Pipe Design • Adjustable Slide and Lock Fan Mount • Two CORSAIR ML120 Fans • CORSAIR HoldFast Secure and Reliable Retention System • Pre-Applied XTM50 Thermal Material • Additional Tube of XTM50 TIM • Five-Year Warranty Compatible CPU Intel LGA 1150/1151/1155/1156Intel 2011/2011-3/2066AMD AM4/AM3/FM2/FM1
(CT-9010003-WW)
Specifications
| Product Type | CPU cooler |
| Warranty | 5 Years |
| Weight | 1.482kg |
| Dimensions | 173 x 143.5 x 168.7mm |
| Fan Speed | 2400 RPM |
| Noise Level | 36 dBA |
| SKU | CT-9010003-WW |
| Barcode # | 840006617600 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 0.3600kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Manufacturer Warranty: 5 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





