- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link DCS-6100LHV2 2-Megapixel H.264 Indoor Compact Full HD Wi-Fi Camera
DCS-6100LHV2
Surveillance - IP Cameras
Features
The DCS-6100LHV2 Compact Full HD Wi-Fi Camera1 with 1080p resolution, 120-degree FOV, 5 m night vision, motion and sound detection packs a lot into one tiny home surveillance device.
- Full HD 1080p resolution lets you see your home in vivid clarity.
- Wide-angle 110-degree FOV (Field of View) to see even more of your rooms.
- IR night vision up to 5m (16ft.) lets you see whatĀ’s happening even in total darkness.
- Compact, subtle design - 104 x 61 x 28mm.
- Enhanced sound and motion detection adds new lines of defense to your home surveillance.
- Built-in microphone and speaker for two-way communication.
- Supports WPA3 - the latest Wi-Fi security for more protection.
- Supports cloud recording for safe video storage and viewing.
- MicroSD card slot lets you backup videos and images to a flash card.
- Works with the free mydlink app.
- Voice control works with Amazon Alexa or Google Assistant.
Technical Details
| Model: | DCS-6100LHV2 |
|---|---|
| Platform: | Wi-Fi Camera |
| Resolution: | 2MP |
| Environment: | Indoor |
| Lens Type: | Fixed |
| Infra Red Lens: | Yes |
| Infra Red LED (#): | 2 |
| Night Vision Range: | 5m |
| Weatherproof: | No |
| Digital Noise Reduction: | No |
| Image Type: | Progressive Scan CMOS |
| Image Sensor Type: | 1/2.9 |
| Image Colour: | Colour |
| Lens Specification: | 3.3 mm |
| Video Compression: | H.264 |
| Max Frame Rate: | 1080p (1920 x 1080) |
| Wireless: | 802.11n/g (1T1R) |
| Card Slots: | microSD card slot |
| Alarm Trigger: | Sound & Motion Detection |
| External MIC: | None |
| Audio Line Output: | Built-in microphone/speaker |
| Software: | mydlink |
| Other Features: | Voice control works with Amazon Alexa or Google Assistant |
| Operating Temperature: | 0 to 40 °C (32 to 104 °F) |
| Packaging: | Retail |
| Unit Dimensions (? x L mm): | 60 x 60 x 104.4 mm |
| Weight (Kg): | 65 g ± 5 g |
Resources
High resolution Image
Links and Download
(DCS-6100LHV2)
Technical Details
| Model: | DCS-6100LHV2 |
|---|---|
| Platform: | Wi-Fi Camera |
| Resolution: | 2MP |
| Environment: | Indoor |
| Lens Type: | Fixed |
| Infra Red Lens: | Yes |
| Infra Red LED (#): | 2 |
| Night Vision Range: | 5m |
| Weatherproof: | No |
| Digital Noise Reduction: | No |
| Image Type: | Progressive Scan CMOS |
| Image Sensor Type: | 1/2.9 |
| Image Colour: | Colour |
| Lens Specification: | 3.3 mm |
| Video Compression: | H.264 |
| Max Frame Rate: | 1080p (1920 x 1080) |
| Wireless: | 802.11n/g (1T1R) |
| Card Slots: | microSD card slot |
| Alarm Trigger: | Sound & Motion Detection |
| External MIC: | None |
| Audio Line Output: | Built-in microphone/speaker |
| Software: | mydlink |
| Other Features: | Voice control works with Amazon Alexa or Google Assistant |
| Operating Temperature: | 0 to 40 °C (32 to 104 °F) |
| Packaging: | Retail |
| Unit Dimensions (? x L mm): | 60 x 60 x 104.4 mm |
| Weight (Kg): | 65 g ± 5 g |
| SKU | DCS-6100LHV2 |
| Barcode # | 790069473128 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.2200kg |
| Shipping Width | 0.065m |
| Shipping Height | 0.135m |
| Shipping Length | 0.111m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.










