Don't pay: $2,086.44
$1,623.00
SAVE $463.44 (22%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
HP Pro Mini 400 G9 Desktop PC – Intel Core i7-14700T
The HP Pro Mini 400 G9 is a compact desktop PC designed for modern business environments.
Powered by an Intel Core i7-14700T processor with fast memory and SSD storage, it delivers strong performance in a space-saving design.
Key Features
- Intel Core i7-14700T processor
- Compact mini desktop form factor
- 16GB memory for business multitasking
- 512GB solid-state storage
Technical Specifications
- Processor: Intel Core i7-14700T
- Memory: 16GB
- Storage: 512GB SSD
- Form factor: Mini desktop
- SKU: A41HTPT
(A41HTPT)
| Card Reader | No |
| Dimensions | 17.7 x 17.5 x 3.4 cm |
| Drive Bay | |
| Expansion Slot | 1 M.2 slot for WLAN and 1 M.2 2280 slot for storage. |
| Form Factor | Desktop Mini |
| Front/Rear Ports | 1 power connector; 1 RJ-45; 1 SuperSpeed USB Type-A 10Gbps signaling rate; 2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate; 2 DisplayPort™ 1.4; 1 HDMI 2.1 |
| Graphics | Intel® UHD Graphics 770 |
| LAN | Intel® I219-LM 1 Gigabit Network Connection LOM |
| Memory | 16 GB DDR5-4800 MHz RAM (1 x 16 GB) |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Optical Drive | |
| Power Supply | 90 W external power adapter, up to 89% efficiency, active PFC |
| Processor | Intel® Core™ i7-14700T (up to 5.0 GHz Max Turbo frequency, 33 MB L3 cache, 20 cores, 28 threads) |
| Product Family | HP |
| Storage Capacity | 512 GB PCIe® NVMe™ SSD |
| Storage Type | 512 GB PCIe® NVMe™ SSD |
| Warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Weight | 1.42 kg |
| Wireless | Realtek RTL8852BE Wi-Fi 6 (2x2) and Bluetooth®? 5.2 combo |
| SKU | A41HTPT |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 1.4200kg |
Manufacturer Warranty : 1 year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Lenovo ThinkCentre Neo 50S G4 -12JF00EXAU- Intel i5-13400 16GB 3200MHz 256GB SSD
$1,159.00 $1,829.00





