- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
DC3000ME PCIe 5.0 NVMe U.2 SSD
Capacity
Part Number: SEDC3000ME/15T3 | Brand: Kingston
Key Features
- Enterprise PCIe 5.0 performance
- Optimal storage and efficiency
- On-board power loss protection (PLP)
- AES 256-bit encryption
Overview
Kingston’s DC3000ME U.2 SSD features a high-speed PCIe 5.0 NVMe interface and 3D TLC NAND, ideal for AI, HPC, OLTP, cloud applications and edge computing in both Gen4 and Gen5 NVMe servers. The DCM3000ME is designed with system integrators, hyperscale data centers and cloud service providers in mind, offering hardware-based power loss protection, AES 256-bit encryption, TCG-Opal support, low-latency performance and I/O consistency to ensure reliability and security. Available in capacities of up to 15.36TB.
Description
Kingston’s DC3000ME U.2 data center SSD features a high-speed PCIe 5.0 NVMe interface and utilises 3D eTLC NAND, making it well suited for a wide range of server applications such as AI, HPC, OLTP, databases, cloud infrastructure and edge computing. DC3000ME includes on-board power loss protection to safeguard data in the event of sudden power loss and AES 256-bit encryption for ultimate data security. DC3000ME utilises the latest high-speed PCIe 5.0 interface and is backward-compatible with PCIe 4.0 servers and backplanes. Like all of Kingston’s data center SSDs, DC3000ME is designed to deliver I/O consistency and low latency as the key design criteria that system integrators, hyperscale data centers and cloud service providers can depend on. DC3000ME is offered in 3.84TB, 7.68TB and 15.36TB 1 capacities and is backed by Kingston's legendary technical support and a 5-year limited warranty. Applications and workloads DC3000ME is ideal for running a wide range of server applications and workloads including: AI HPC Cloud services Edge computing Software-defined storage RAID General server use Enterprise PCIe 5.0 performance Optimal storage and efficiency On-board power loss protection (PLP) AES 256-bit encryption
Product Images
(SEDC3000ME-15T3)
Specifications - SEDC3000ME/15T3
General
| Form factor | U.2, 2.5” x 15mm |
| Interface | PCIe NVMe Gen5 x4 (backward compatible with Gen4) |
| Capacities1 | 3.84TB, 7.68TB, 15.36TB |
| NAND | 3D eTLC |
| Sequential read/write2 | 3.84TB – 14,000MB/s / 5,800MB/s7.68TB – 14,000MB/s / 10,000MBs15.36TB – 14,000MB/s / 9,700MB/s |
| 4k random read/write (IOPS)2 | 3.84TB – 2,700,000 / 300,0007.68TB – 2,800,000 / 500,00015.36TB – 2,700,000 / 400,000 |
| Latency quality of service (QoS)2,3,4 | 99% - read/write: <10 µs / < 70 µs |
| Static and dynamic wear levelling | Yes |
| Power loss protection (power caps) | Yes |
| Encryption | Yes - TCG Opal 2.0, AES 256-bit encryption |
| Namespace management support | Yes - 128 namespaces supported |
| Enterprise diagnostics | Telemetry, media wear, temperature, health, etc. |
| Endurance (TBW/DWPD)5 | 3.84TB – 7,008TB, 1DWPD (5 years)7.68TB – 14,016TB, 1DWPD (5 years)15.36TB – 28,032TB, 1DWPD (5 years) |
| Power consumption | Idle: 8WMax read: 8.2WMax write: 24W |
| Operating temperature | 0℃ ~ 70℃ |
| Dimensions | 100.50mm x 69.8mm x 14.8mm |
| Weight | 3.84TB – 146.2g7.68TB – 151.3g15.36TB – 152.3g |
| Vibration non-operating | 10G peak (10–1000Hz) |
| MTBF | 2 million hours |
| Warranty/support6 | Limited 5-year warranty with free technical support |
| SKU | SEDC3000ME-15T3 |
| Barcode # | 7.40617E+11 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





