- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Crucial
Micron® 7450 PRO 960GB NVMe™ U.3 (15mm) Non-SED Enterprise SSD | MTFDKCC960TFR-1BC1ZABYYR | crucial.com
SKU: MTFDKCC960TFR-1BC1ZABYYR
Buy Micron® 7450 PRO 960GB NVMe™ U.3 (15mm) Non-SED Enterprise SSD MTFDKCC960TFR-1BC1ZABYYR.
Product Images
Downloads & Resources
×
(MTFDKCC960TFR-1BC1ZABYYR)
Specifications - MTFDKCC960TFR-1BC1ZABYYR
| Interface | NVMe (PCIe Gen 4 x4) |
| Sequential Read | 6,800 MB/s |
| Sequential Write | 1,400 MB/s |
| SSD Endurance (TBW) | 1,700TB |
| Warranty | Limited 5-year |
| Form factor | U.3 (15mm) |
| SSD series | 7450 PRO |
| Capacity | 960GB |
| SKU | MTFDKCC960TFR-1BC1ZABYYR |
| Barcode # | 649528926739 |
| Brand | MICRON (CRUCIAL) |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
Manufacturer Warranty : 5 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





