Kyocera ECOSYS P7240cdn Colour Laser A4 Printer 40ppm Duplex Network is discontinued.
The below option is the replacement/alternative model:
$1,632.00
$1,632.36
Kyocera ECOSYS P7240cdn A4 Colour Laser Printer - Up to 40 Pages (A4) Per Minute - 1200x1200 DPI - ARM Cortex-A9 Dual core 1.2GHz + ARM Cortex-M3 100MHz Processor - Duplex: Standard (built-in) - 5 Line Display - USB, Gigabit Ethernet - 1102TX3AS1 - 2 Years Limited Warranty

(1102TX3AS1)
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Memory
| Maximum Memory Supported | 3 GB |
Miscellaneous
| Energy Star | Yes |
Network & Communication
| Ethernet | Yes |
Processor & Chipset
| Processor Speed | 1.20 GHz |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC Supply |
Media Types & Handling
| Media Size | A4 - 210.82 mm x 297.18 mm |
| 70 mm x 148 mm | |
| Universal | |
| Legal - 215.90 mm x 355.60 mm | |
| Folio - 210.06 mm x 330.20 mm | |
| Letter - 215.90 mm x 279.40 mm | |
| B5 - 175.26 mm x 248.92 mm | |
| B6 - 124.46 mm x 175.26 mm | |
| A6 - 104.14 mm x 147.32 mm | |
| 105 mm x 148 mm | |
| A5 - 147.32 mm x 210.82 mm | |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 600 Sheets |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 29.50 kg |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 469.5 mm |
| Width | 390 mm |
| Depth | 532 mm |
Technical Information
| Duplex Printing | Automatic |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 40 |
| USB Direct Printing | Yes |
| Print Color Capability | Colour |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
General Information
| Product Type | Laser Printer |
| Manufacturer Part Number | 1102TX3AS1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kyocera.com.sg |
| Manufacturer | Kyocera Corporation |
| Product Model | P7240cdn |
| Product Name | Ecosys P7240cdn Colour Printer For A4 Format |
| Product Line | Ecosys |
| Brand Name | Kyocera |
| SKU | 1102TX3AS1 |
| Barcode # | 632983053904 |
| Brand | KYOCERA |
| Shipping Weight | 44.0000kg |
Manufacturer Warranty:
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






