Don't pay: $504.00
$277.00
SAVE $227.00 (45%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Lenovo ThinkVision M15 15.6" Full HD IPS Monitor
The Lenovo ThinkVision M15 is a portable 15.6-inch monitor designed for flexible productivity on the go.
Its lightweight design and USB-C connectivity make it suitable for mobile professionals and hybrid work.
Key Features
- Portable form factor for mobile productivity
- IPS panel for consistent viewing quality
- USB-C connectivity for simple setup
- Designed for flexible work environments
Technical Specifications
- Display Size: 15.6"
- Panel Type: IPS
- Resolution: 1920 × 1080 (Full HD)
- Refresh Rate: 60Hz
- Response Time: 6ms (Extreme) / 14ms (Normal)
- Brightness / Contrast: 250 nits, 1000:1
(62CAUAR1AU)
Audio
| Speakers | No |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Network & Communication
| Bluetooth | No |
| Wireless LAN | No |
Built-in Devices
| Built-in Devices | USB Hub |
| Microphone | No |
| Webcam | No |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of USB Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.18 mm |
| Response Time | 6 ms Extreme Mode |
| Features | Flicker-free |
| Anti-glare | |
| Low Blue Light | |
| Ergonomic Design | |
| Cable Lock Slot | |
| Cable Management | |
| Viewable Screen Size | 39.6 cm (15.6") |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Curved Screen | No |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Screen Size Class | 406.40 mm |
| Stand Adjustments | Height |
| Tilt |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 900 g |
| Colour | Raven Black |
| Height with Stand | 245.50 mm |
| Width with Stand | 360 mm |
| Depth with Stand | 108.40 mm |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| EPEAT Silver | |
| China Energy Efficiency Standard Tier 2 | |
| RoHS | |
| Energy Star | Yes |
Video
| Brightness | 250 cd/m² |
| Colour Supported | 16.7 Million Colours |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Dynamic Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Color Gamut | 45% NTSC (CIE 1931) |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | 62CAUAR1AU |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | M15 |
| Product Name | ThinkVision M15 Widescreen LCD Monitor |
| Product Line | ThinkVision |
| Brand Name | Lenovo |
| SKU | 62CAUAR1AU |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 2.1000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





