- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Philips 16B1P3300 15.6" 75Hz FHD USB-C IPS Portable Business Monitor Panel Size: 15.6" Panel Type: IPS Resolution: FHD (1920x1080) Aspect Ratio: 16:9 Refresh Rate: 75Hz Response Time: 4ms GTG Brightness: 250cd/m2 (Typ) Contrast Ratio: 700:1 Displayable Colours: 16.2M I/O: micro HDMI2.0, USB-C x1 (DisplayPort 1.4 Alt mode and Power Delivery), HDCP1.4, Audio Out Ergonomics: Pivot, Tilt VESA Support: Yes
(16B1P3300)
| Brand | Philips |
| Screen Size | < 17" |
| Native Resolution | 1920x1080 (FHD) |
| Refresh Rate (Max) | 75Hz |
| Monitor Series | Other |
| Panel Type | IPS |
| Gaming Recommended | No |
| Business Recommended | Yes |
| Content Creator Recommended | No |
| Home Recommended | No |
| Aspect Ratio | 16:9 (Widescreen) |
| Height Adjustment | No |
| Tilt Adjustment | Yes |
| Pivot Adjustment | Yes |
| Swivel Adjustment | No |
| VESA Mount | Yes |
| Integrated Speakers | No |
| G-Sync Ready | No |
| G-Sync Compatible | No |
| FreeSync Ready | No |
| DisplayPort | No |
| HDMI | No |
| Mini DisplayPort | No |
| Mini HDMI | Yes |
| Thunderbolt | No |
| DVI | No |
| VGA | No |
| USB Type-C | Yes |
| Curved | No |
| Integrated USB Hub | No |
| Response Time | 4ms |
| Colour Depth | Not Specified |
| HDR | N/A |
| HDR10 | Yes |
| Brightness (Max) | 250 cd/m2 |
| Integrated Webcam | No |
| Touch Input | No |
| Portable Monitor | Yes |
| SKU | 16B1P3300 |
| Barcode # | 609585254718 |
| Brand | PHILIPS |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
Manufacturer Warranty: 4 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





