- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Philips 242B9T 24″ Full HD SmoothTouch Monitor
The Philips 242B9T is an interactive office monitor designed for touch-based workflows and flexible professional environments.
Its SmoothTouch technology and durable construction support intuitive interaction across business and industrial applications.
Key Features
- SmoothTouch technology for responsive touch interaction
- Water and dust resistant design
Technical Specifications
- Display Size: 24″
- Resolution: Full HD (1920 × 1080)
- Aspect Ratio: 16:9
(242B9T)
Audio
| Speakers | Yes |
Built-in Devices
| Built-in Devices | USB Hub |
Warranty
| Limited Warranty | 4 Year |
Touchscreen Information
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Number of Simultaneous Touchpoints | 10 |
Video
| Brightness | 250 cd/m² |
| Colour Supported | 16.7 Million Colours |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Dynamic Contrast Ratio | 50,000,000:1 |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE 1931) |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Response Time | 5 ms GTG |
| Features | SmartContrast |
| Cable Lock Slot | |
| Flicker-free | |
| Water Resistant | |
| Low Blue Light | |
| Plug & Play | |
| sRGB | |
| On-screen Display (OSD) | |
| Dust Resistant | |
| Ergonomic Design | |
| SmartControl | |
| 7H Surface Hardness | |
| SmartImage | |
| EasyRead Mode | |
| Viewable Screen Size | 60.5 cm (23.8") |
| Screen Mode | Full HD |
| HDCP Supported | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 85 kHz |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 75 Hz |
| Screen Size Class | 609.60 mm |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Height |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| DVI | Yes |
| VGA | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of USB 3.1 Ports | 2 |
General Information
| Product Type | LCD Touchscreen Monitor |
| Manufacturer Part Number | 242B9T |
| Manufacturer Website Address | http://www.philips.com.au |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Product Model | 242B9T |
| Product Name | LCD Monitor with SmoothTouch |
| Product Series | B-Line |
| Brand Name | Philips |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| ENERGY STAR 8.0 | |
| MEPS | |
| TCO Certified Displays | |
| WEEE | |
| EAEU RoHS | |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.86 kg |
| Height | 338 mm |
| Width | 554 mm |
| Depth | 50 mm |
| Weight with Stand (Approximate) | 8.15 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 413 mm |
| Width with Stand | 554 mm |
| Depth with Stand | 227 mm |
| Product Color | Texture Black |
| SKU | 242B9T |
| Barcode # | 8712581756802 |
| Brand | PHILIPS |
| Shipping Weight | 10.5000kg |
| Shipping Width | 0.180m |
| Shipping Height | 0.630m |
| Shipping Length | 0.430m |
| Shipping Cubic | 0.003100000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





