- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

242B1H 23.8IN FHD 1920X1080 75HZ IPS 4MS 16: 9 W-LED MONITOR WITH WINDOWS HELLO WEBCAM VGA/DVI-D/DP/HDMI/USB BUILT-IN SPEAKERS SMART ERGO BASE VESA100X100 4 YEARS WARRANTY
(242B1H)
Warranty
| Limited Warranty | 4 Year |
Audio
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
Built-in Devices
| Built-in Devices | USB Hub |
| Microphone | Yes |
| Webcam | Yes |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | 242B1H |
| Manufacturer Website Address | http://www.philips.com.au |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Product Model | 242B1H |
| Product Name | LCD Monitor with Windows Hello Webcam |
| Product Series | B-Line |
| Brand Name | Philips |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.27 mm |
| Response Time | 4 ms GTG |
| Features | Light Sensor |
| SmartErgoBase | |
| SmartImage | |
| 3H Surface Hardness | |
| Plug & Play | |
| sRGB | |
| EasyRead Mode | |
| Low Blue Light | |
| Anti-glare | |
| SmartContrast | |
| Cable Lock Slot | |
| PowerSensor | |
| On-screen Display (OSD) | |
| Ergonomic Design | |
| Eco Mode | |
| Wide Viewing Angle | |
| Flicker-free | |
| Cable Management | |
| SmartControl | |
| Viewable Screen Size | 60.5 cm (23.8") |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| HDCP Supported | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 85 kHz |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 75 Hz |
| Screen Size Class | 609.60 mm |
| Stand Adjustments | Height |
| Tilt | |
| Swivel | |
| Pivot |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| DVI | Yes |
| VGA | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of USB Type-B Upstream Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Downstream Ports | 3 |
Video
| Brightness | 250 cd/m² |
| Colour Supported | 16.7 Million Colours |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Dynamic Contrast Ratio | 50,000,000:1 |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Color Gamut | 91% NTSC |
| 107% sRGB |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Post-consumer-waste% | 85% |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPA |
| MEPS | |
| RoHS | |
| ENERGY STAR 8.0 | |
| TCO Certified Edge | |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3.17 kg |
| Colour | Textured Black |
| Height | 323 mm |
| Width | 540 mm |
| Depth | 51 mm |
| Weight with Stand (Approximate) | 4.77 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 501 mm |
| Width with Stand | 540 mm |
| Depth with Stand | 205 mm |
| SKU | 242B1H |
| Barcode # | 8712581764234 |
| Brand | PHILIPS |
| Shipping Weight | 4.0000kg |
MANUFACTURER WARRANTY
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





