- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

This 24-inch monitor has everything you need to make for an efficient workspace. With features like 1920 x 1080 Full HD resolution, LowBlue mode, and a 100Hz refresh rate, users can expect a high-quality picture experience while working.
- IPS LED wide view technology for image and color accuracy
- 16:9 Full HD display for crisp detailed images
- 1ms (MPRT) fast response for crisp image and smooth gameplay
- 100Hz refresh rates for ultra-smooth images
- LowBlue mode and Flicker-free easy-on-the eyes viewing
- EasyRead mode for a paper-like reading experience
- EasySelect menu toggle key for quick on-screen menu access
- Cable management reduces cable clutter for neat workspace
- HDMI ensures universal digital connectivity
- VESA mount for convenience
(24E1N1100D)
| Model | 24E1N1100D |
|---|---|
| Platform | Office Monitor |
| Classification | Business |
| Screen Size (Inches) | 24" |
| Max Resolution (H x V Pixels) | 1920 x 1080 |
| Max Vertical Refresh Rate (Hz) | 100 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Back Lighting | LED |
| Panel Type | IPS |
| Brightness (cd/m2) | 250 cd/m |
| Contrast Ratio (Standard) | 1300:1 |
| Contrast Ratio (Dynamic) | Mega Infinity DCR |
| Viewing Angle (Horiz. Degrees) | 178 (H) / 178 (V), @ C/R > 10 |
| Response Time | 4 ms (Gray to Gray) |
| Height Adjust | No |
| Swivel | No |
| Pivot | No |
| Tilt Angle (Degree) | -5/20 degree |
| 3D Capable | No |
| TV Tuner | No |
| Touch Capable | No |
| Touch Technology | None |
| Touch Controller | None |
| Speakers | None |
| HDMI Inputs | 1 x HDMI 1.4 |
| DVI-D Inputs | 1 |
| DP Inputs | No |
| VGA Inputs | 1 |
| Component (RGB) Inputs | None |
| AV Inputs | None |
| Serial Control | No |
| Ethernet Control | No |
| Other Inputs | None |
| Outputs | Audio out |
| USB Function | None |
| VESA Wall Mount (mm) | 100 x 100 mm |
| Software | None |
| Other Features | Full HD |
| Unit Colour | Black |
| Power Supply | 100 - 240 VAC 50/60 Hz |
| Power Consumption (W) | On mode: 20.6 W (typ.) |
| Packaging | Retail |
| Unit Dimensions (W x H x D mm) | With Stand: 542 x 417 x 180 mm / Without Stand:542 x 316x 45 mm |
| Weight (Kg) | With Stand: 2.91 kg / Without Stand: 2.56 kg |
| SKU | 24E1N1100D |
| Brand | PHILIPS |
| Shipping Weight | 2.9000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





