- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Philips S Line monitor gives essential features for daily productivity and work comfortably. Virtually frameless with crisp FHD for an expended and clear view. EasyRead and Eye comfort with TUV certified to reduce eye fatigue.
(272S1AE)
Warranty
| Limited Warranty | 4 Year |
Audio
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| DVI | Yes |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.31 mm |
| Response Time | 4 ms GTG |
| Features | SmartImage |
| Wide Viewing Angle | |
| sRGB | |
| SmartControl | |
| Low Blue Light | |
| SmartErgoBase | |
| Flicker-free | |
| On-screen Display (OSD) | |
| Anti-glare | |
| Cable Management | |
| Eco Mode | |
| 3H Surface Hardness | |
| Plug & Play | |
| EasyRead Mode | |
| Game Mode | |
| Ergonomic Design | |
| Cable Lock Slot | |
| Viewable Screen Size | 68.6 cm (27") |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| HDCP Supported | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 85 kHz |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 75 Hz |
| Screen Size Class | 685.80 mm |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Swivel | |
| Pivot | |
| Height |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | 272S1AE |
| Manufacturer Website Address | http://www.philips.com.au |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Product Model | 272S1AE |
| Product Name | LCD Monitor |
| Product Series | S Line |
| Brand Name | Philips |
Video
| Brightness | 250 cd/m² |
| Colour Supported | 16.7 Million Colours |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Dynamic Contrast Ratio | 50,000,000:1 |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Color Gamut | 102% sRGB |
| 81% NTSC |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Post-consumer-waste% | 85% |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified Displays |
| ENERGY STAR 8.0 | |
| EPA | |
| RoHS | |
| MEPS | |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.13 kg |
| Colour | Textured Black |
| Height | 366 mm |
| Width | 613 mm |
| Depth | 51 mm |
| Weight with Stand (Approximate) | 6 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 537 mm |
| Width with Stand | 613 mm |
| Depth with Stand | 205 mm |
| SKU | 272S1AE |
| Barcode # | 8712581767273 |
| Brand | PHILIPS |
| Shipping Weight | 8.4600kg |
| Shipping Width | 0.460m |
| Shipping Height | 0.700m |
| Shipping Length | 0.220m |
MANUFACTURER WARRANTY
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





