- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

273V7QDAW 27IN FHD 1920X108060HZ 16:9 IPS W-LED MONITOR 5MS SMART CONTRAST 10M:1 VGA/DVI/HDMI SPEAKERS VESA 100X100MM ULTRA NARROW WHITE BEZEL
(273V7QDAW)
Warranty
| Limited Warranty | 36 Month |
Audio
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.31 mm |
| Response Time | 5 ms GTG |
| Features | 3H Surface Hardness |
| Wide Viewing Angle | |
| LED Indicator | |
| Low Blue Light | |
| SmartImage | |
| SmartContrast | |
| Cable Lock Slot | |
| On-screen Display (OSD) | |
| EasyRead Mode | |
| UltraNarrow Border | |
| Game Mode | |
| Plug & Play | |
| Eco Mode | |
| sRGB | |
| Anti-glare | |
| Sync on Green | |
| Flicker-free | |
| Viewable Screen Size | 68.6 cm (27") |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| HDCP Supported | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 83 kHz |
| Vertical Frequency | 56 Hz to 76 Hz |
| Screen Size Class | 685.80 mm |
| Stand Adjustments | Tilt |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| DVI | Yes |
| VGA | Yes |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ENERGY STAR 7.0 |
| RoHS | |
| WEEE | |
| Energy Star | Yes |
Video
| Brightness | 250 cd/m² |
| Colour Supported | 16.7 Million Colours |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Dynamic Contrast Ratio | 10,000,000:1 |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | 273V7QDAW |
| Manufacturer Website Address | http://www.philips.com.au |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Product Model | 273V7QDAW |
| Product Name | Full HD LCD Monitor |
| Product Series | V Line |
| Brand Name | Philips |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.04 kg |
| Colour | Textured White |
| Height | 367 mm |
| Width | 612 mm |
| Depth | 45 mm |
| Weight with Stand (Approximate) | 4.50 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 453 mm |
| Width with Stand | 612 mm |
| Depth with Stand | 227 mm |
| SKU | 273V7QDAW |
| Barcode # | 46677798833 |
| Brand | PHILIPS |
| Shipping Weight | 5.9000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





