- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(27E1N5600HE-75)
Audio
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
Power Description
| Frequency | 60 Hz |
| 50 Hz |
Built-in Devices
| Built-in Devices | USB Hub |
| Microphone | Yes |
| Webcam | Yes |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Camera Resolution | 5 Megapixel |
| 5 Megapixel | |
| Pixel Pitch | 0.23 mm |
| Response Time | 1 ms MPRT |
| Features | Cable Management |
| Compact Ergo Base | |
| EasyRead Mode | |
| Flicker-free | |
| LED Indicator | |
| Low Blue Light | |
| Cable Lock Slot | |
| On-screen Display (OSD) | |
| Plug & Play | |
| sRGB | |
| Wide Viewing Angle | |
| Anti-glare | |
| Mega Infinity DCR | |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Screen Mode | WQHD |
| Number of Screens | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 114 kHz |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 75 Hz |
| Screen Size Class | 685.80 mm |
| Glass Hardness | 3H |
| Stand Adjustments | Height |
| Pivot | |
| Tilt |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EAEU RoHS |
| MEPS | |
| RoHS |
Video
| Brightness | 300 cd/m² |
| Color Supported | 16.7 Million Colours |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Color Gamut | 114.18% sRGB (CIE 1931) |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | 27E1N5600HE/75 |
| Manufacturer Website Address | http://www.philips.com.au |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Product Model | 27E1N5600HE |
| Product Name | LCD Monitor with Windows Hello Webcam |
| Product Series | 5000 |
| Brand Name | Philips |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of USB Ports | 5 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.2 Downstream Ports | 4 |
| Total Number of USB Type-C Ports | 1 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.70 kg |
| Height | 379 mm |
| Width | 614 mm |
| Depth | 52 mm |
| Weight with Stand (Approximate) | 6.57 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 524 mm |
| Width with Stand | 614 mm |
| Depth with Stand | 212 mm |
| SKU | 27E1N5600HE-75 |
| Barcode # | 8712581783426 |
| Brand | PHILIPS |
| Shipping Weight | 4.7000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





