- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

- Philips 276B1 LCD 27" Quad HD Anti-Glare IPS Monitor
- Backlit: W-LED System
- Screen Size: 27"
- Screen Coating: Anti-Glare, 3H
- Aspect Ratio: 16:9
- Resolution: QHD (2560 x 1440)
- Refresh Rate: 75 Hz
- Response Time: 4ms
- Brightness: 300 cd/m2
- Contrast Ratio: 1000:1
- Displayable Colours: 16.7M
- Input: DisplayPort 1.2 , USB-C & HDMI
- Built-in Speakers: 2W x 2
- Adjustability: Height/Pivot/Swivel/Tilt
- VESA Support: 100x100mm
(276B1)
Built-in Devices
| Built-in Devices | USB Hub |
Warranty
| Limited Warranty | 4 Year |
Audio
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.23 mm |
| Response Time | 4 ms GTG |
| Features | 3H Surface Hardness |
| SmartImage | |
| PowerSensor | |
| EasyRead Mode | |
| Plug & Play | |
| Eco Mode | |
| Flicker-free | |
| sRGB | |
| Low Blue Light | |
| SmartControl | |
| Cable Lock Slot | |
| On-screen Display (OSD) | |
| Anti-glare | |
| Light Sensor | |
| Viewable Screen Size | 68.6 cm (27") |
| Screen Mode | WQHD |
| Number of Screens | 1 |
| HDCP Supported | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 114 kHz |
| Stand Included | Yes |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 75 Hz |
| Screen Size Class | 685.80 mm |
| Stand Adjustments | Height |
| Tilt | |
| Swivel | |
| Pivot |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | 276B1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.philips.com.au |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Product Model | 276B1 |
| Product Name | LCD Monitor with USB-C Dock |
| Product Series | B-Line |
| Brand Name | Philips |
Video
| Brightness | 300 cd/m² |
| Colour Supported | 16.7 Million Colours |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Dynamic Contrast Ratio | 50,000,000:1 |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Color Gamut | 123% sRGB |
| 110% NTSC |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB Ports | 5 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.2 Downstream Ports | 4 |
| Number of USB Type-C 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 5.47 kg |
| Colour | Textured Black |
| Height | 366 mm |
| Width | 613 mm |
| Depth | 54 mm |
| Weight with Stand (Approximate) | 7.26 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 537 mm |
| Width with Stand | 613 mm |
| Depth with Stand | 225 mm |
| SKU | 276B1 |
| Barcode # | 8712581774547 |
| Brand | PHILIPS |
| Shipping Weight | 10.4500kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.740m |
| Shipping Length | 0.470m |
Manufacturer Warranty: 4 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





