- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
SNOM-D74512 Line Professional IP Phone,
Gbit port + 1x USB port. 18 LED function keys. Hi-res colour display. Wideband audio
Aesthetically appealing and highly practical, the D745 desk phone is a prime solution for those who utilize the telephone in daily work. It is not only easy to use, but also cost effective for large-scale deployment.
Its elegant design complements even the most prestigious surroundings, and its high/low angle foot stand allows for maximum user comfort and efficiency. Wideband HD audio ensures crystal clear sound quality, and features such as call management, customizable call lists and address book are provided on a high-resolution graphical display. A second screen supports four virtual pages, each offering eight programmable keys with multicolored LEDs. The D745 includes a high-speed USB port to connect accessories such as headsets or WiFi sticks, and a gigabit Ethernet switch for connecting LAN or VPN clients to provide an additional layer of security.
(SNOM-D745)
| • | High-resolution display | |
| • | Dual display | |
| • | 8 configurable, self-labelling, multicolored LED keys | |
| • | Gigabit switch | |
| • | USB port | |
| • | Wideband audio | |
| • | 12 SIP identities | |
| Benefits | |
| • | High resolution graphical display |
| • | Second display for self-labeling LED keys |
| • | Dual-angle footstand: 46° and 28° |
| • | Wallmountable |
| • | Wideband hands-free talking (speakerphone) |
| • | Digital signal processor (DSP) enhanced audio quality |
| • | 2-port 1-Gigabit Ethernet switch (RJ45) |
| • | Power over Ethernet IEEE 802.3af, Class 3 |
| • | USB headset-ready |
| • | D7 Expansion module-ready |
| • | USB WiFi stick support (RT2070/RT3070 chipsets) |
| • | Support for wireless headsets via Electronic hook switch (EHS) |
| Audio | |
| • | G.711 A-law, µ-law |
| • | G.722 (wideband) |
| • | G.726, G.729AB, GSM 6.10 (FR) |
| • | Built-in assignable ringtones |
| • | Comfort noise generator (CNG) |
| • | Voice activity detection (VAD) |
| User Interface | |
| • | Localization (language, time, dial tone) |
| • | Red LED for call indication / message waiting |
| • | 4 context-sensitive keys |
| • | 8 configurable self-labeling LED keys |
| • | Dedicated message key |
| • | Audio keys with LED indication: Mute, speakerphone, headset |
| • | Volume key |
| • | 4-way navigation key, OK and cancel keys |
| • | Menu-driven user interface |
| Dimensions | |
| • | Dimensions (approx.): 185x220x185mm (LxWxH) |
| Weight | |
| • | Weight (approx.): 940g |
| Environmental | |
| • | Ambient temperature: 0°C to 35°C (32°F to 95°F) |
| • | Storage temperature: -10°C to 45°C (14°F to 113°F) |
| • | Humidity: 5% to 95% (non-condensing) |
| SKU | SNOM-D745 |
| Barcode # | 4260059582049 |
| Brand | SNOM |
| Shipping Weight | 2.5000kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.330m |
| Shipping Length | 0.110m |
| Shipping Cubic | 0.009075000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





