- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The WIR6CMRBL 1000 ft Cat6 Riser Bulk Cable roll (blue) meets or exceeds all Category 6 specifications to ensure reliable Gigabit network connections, and features a foot-marked jacket that makes it easy to tell how much cable is left on the roll and enables you to measure your cable runs to your exact installation requirements.
Constructed of only top quality materials, the WIR6CMRBL delivers reliable performance and is backed by our Lifetime Warranty.
Riser Rated
This Category 6 cable has been tested for CMR riser installations, and is ideal for in-wall, between floor and elevator shaft cable runs where CMR fire rating is required.
100% Copper - a better value
StarTech.com Cat6 cables are manufactured using high-quality copper conductors. While many cable manufacturers offer a "cheaper" cable, based on a copper-coated aluminum core, we make no compromises on quality to ensure you receive top value and performance for your network cable investment.
23 AWG Wire
This Cat6 cable is constructed with 23 gauge copper wire, to support a broad range of Ethernet applications such as Power over Ethernet (PoE). Because we use a high quality copper wire, our cables easily sustain the power required for Power over Ethernet applications, whereas the inferior quality offered by copper-coated aluminum cables may be subject to insufficient power delivery, heat buildup, equipment damage and potentially, fire.
(WIR6CMRBL)
| Hardware | |
| Cable Jacket Type | PVC - Polyvinyl Chloride |
| Fire Rating | CMR Rated (Riser) |
| Packaging Information | |
| Package Height | 23.5 cm [9.3 in] |
| Package Length | 45.6 cm [18 in] |
| Package Width | 44.8 cm [17.6 in] |
| Shipping (Package) Weight | 13.2 kg [29.3 lb] |
| Performance | |
| Cable Rating | CAT6 - 500 MHz |
| Physical Characteristics | |
| Cable Length | 304.9 m [1000 ft] |
| Color | Blue |
| Conductor Type | Solid Copper |
| Product Length | 304.9 m [1000 ft] |
| Weight of Product | 15.4 kg [34.1 lb] |
| Wire Gauge | 23 AWG |
| What's in the Box | |
| Included in Package | 1000 ft Roll of Blue CMR Cat 6 Solid UTP Bulk Cable |
| SKU | WIR6CMRBL |
| Barcode # | 65030852302 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 14.3000kg |
| Shipping Width | 0.460m |
| Shipping Height | 0.220m |
| Shipping Length | 0.455m |
| Shipping Cubic | 0.046046000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





