- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The HDCDVIMM2M 2m Mini HDMI® to DVI-D Cable enables you to view your pictures and videos from your HDMI Mini-equipped camera or other mobile device (Tablet, laptop, etc.) on a DVI-D capable display or projector. As an option, in order to incorporate audio with your video presentations you can use our 6ft (2m) Slim 3.5mm Stereo Audio Cable (MU6MMS).
Backed by Lifetime Warranty, the HDCDVIMM2M is designed and constructed for maximum durability, to ensure dependable performance.
(HDCDVIMM2M)
| Warranty Information | ||
|---|---|---|
| Warranty | Lifetime | |
| Hardware | ||
| Active or Passive Adapter | Passive | |
| Cable Jacket Type | PVC - Polyvinyl Chloride | |
| Cable Shield Type | Aluminum-Mylar Foil with Braid | |
| Connector Plating | Gold | |
| Connector(s) | ||
| Connector A | 1 - Mini HDMI (19 pin) Male | |
| Connector B | 1 - DVI-D (19 pin) Male | |
| Physical Characteristics | ||
| Cable Length | 6.6 ft [2 m] | |
| Color | Black | |
| Connector Style | Straight | |
| Product Height | 0.6 in [1.5 cm] | |
| Product Length | 6.6 ft [2 m] | |
| Product Width | 1.6 in [39.5 mm] | |
| Weight of Product | 3.8 oz [107.6 g] | |
| Wire Gauge | 30 AWG | |
| Packaging Information | ||
| Package Height | 0.4 in [10 mm] | |
| Package Length | 7.9 in [20 cm] | |
| Package Quantity | 1 | |
| Package Width | 7.2 in [18.3 cm] | |
| Shipping (Package) Weight | 4.2 oz [117.8 g] | |
| What's in the Box | ||
| Included in Package | 1 - 2m Mini HDMI® to DVI-D Cable - M/M | |
| SKU | HDCDVIMM2M |
| Barcode # | 65030853149 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.210m |
| Shipping Cubic | 0.001050000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





