- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Overview The Targus Lap Chill Mat provides a comfortable and ergonomic work surface to keep you and your laptop cool. The Chill Mat rests on your lap and disperses heat, using dual fans to provide ventilation which can be obstructed if the laptop is used on a pillow or comforter. Simply plug the USB connector into the laptop to activate cooling. The ergonomic tilt makes typing easy while the soft neoprene material provides cushioned comfort on your lap. The open design allows fans to run quietly and stimulates constant airflow. Four adjustable rubber stops on the face of the Chill Mat prevents the laptop from slipping. The Targus Lap Chill Mat makes using your laptop a more enjoyable experience. Specifications Colour Black/Grey Warranty Limited 1-Year Warranty Compatibility Windows® XP, Windows® 7 compatible Weight 1.2kg Size Fits Laptops up to 17' Size 30.5 x 38.4 x 5.6 cm Features Adjustable Resolution Rubber straps to create the right fit for different sized laptops Functionality and Design Function - Dual fans help disperse laptop heat for improved functionality; extends the life of the laptop Material Soft neoprene exterior provides added comfort on your lap Protection Protects lap or work surface from heat RoHS Compliant Yes
The Targus Lap Chill Mat provides a comfortable and ergonomic work surface to keep you and your laptop cool. The Chill Mat rests on your lap and disperses heat, using dual fans to provide ventilation which can be obstructed if the laptop is used on a pillow or comforter. Simply plug the USB connector into the laptop to activate cooling. The ergonomic tilt makes typing easy while the soft neoprene material provides cushioned comfort on your lap. The open design allows fans to run quietly and stimulates constant airflow. Four adjustable rubber stops on the face of the Chill Mat prevents the laptop from slipping. The Targus Lap Chill Mat makes using your laptop a more enjoyable experience.
anz ANZ
- Works With
17" Laptops and Under
- Color
Black
- Dimensions
38.00 x 30.50 x 5.30 cm
- Weight
0.95kg
- Warranty
Limited 1-Year Warranty
- UPC
092636246471
(AWE55AU)
| Host Interface | USB |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Features | Anti-slip |
| Number of Fans | 2 |
| Product Type | Cooling Stand |
| Manufacturer Part Number | AWE55AU |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com/au |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Product Model | AWE55AU |
| Product Name | Lap Chill Mat AWE55AU Cooling Stand |
| Product Line | Chill Mat |
| Brand Name | Targus |
| Compatibility | Fits laptops up to 17" |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| WEEE |
| Weight (Approximate) | 1.20 kg |
| Height | 56 mm |
| Width | 384 mm |
| Depth | 305 mm |
| Product Color | Black |
| Grey | |
| Product Material | Rubber |
| Neoprene |
| SKU | AWE55AU |
| Barcode # | 92636246471 |
| Brand | TARGUS |
| Shipping Weight | 0.9600kg |
| Shipping Width | 0.320m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.380m |
| Shipping Cubic | 0.007296000m3 |
Manufacturer Warranty: 12 Months Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





