- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Targus Click-In™ Case for Samsung Galaxy Tab S5e 10.5' (2019) - Black Safeguard your Samsung Galaxy Tab S5e 10.5' (2019) with a slim, lightweight Click-In™ Case featuring protective essentials to enhance your tablet. FEATURES Passes military grade 1.2m drop testing* for robust protection Patented 360° rotation for quick- switch portrait/landscape viewing Patented custom- moulded tray with reinforced corners enhances impact protection Adjusts in an instant to deliver virtually infinite viewing angles and comfortable typing position Precision control, port, and camera cut-outs deliver hassle- free listening and photos Boosts sound with audio-scoops that direct sound toward user Magnetic wrap closure ensures secure transport Integrated S Pen®/ Stylus holder **As tested by an independent third party applying MIL- STD- 810G, Method 516.6, Procedure IV.* Limited lifetime warranty
Style and function join forces to deliver protection and performance for your 10.5" Samsung Galaxy S5e (2019) Tablet. With military grade protection for drops up to 1.2 metres*, this Click-In™ case offers peace of mind in a slim and stylish design. The patented custom-moulded tray with reinforced corners secures and safeguards, while the strong magnetic closure ensures safe travel.
*As tested by an independent third party applying MIL-STD-810G, Method 516.6, Procedure IV.
anz ANZ
- Works With
10.5" Samsung Galaxy Tab S5e (2019)
- Color
Black
- Style
Folio
- Dimensions
16.80 x 1.50 x 24.90 cm (L x W x H)
- Weight
0.29 kg
- Material
TPU
- Warranty
Limited Lifetime Warranty
- UPC
092636331603
(THZ794GL)
| SKU | THZ794GL |
| Barcode # | 92636339708 |
| Brand | TARGUS |
| Shipping Weight | 0.3700kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.280m |
| Shipping Cubic | 0.001400000m3 |
120
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





