- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
BATTERY PACK TC7X LI-ION POWERPRECISION PLUS BATTERY:(SINGLE PACK) TC7X PowerPrecision+ spare lithium ion Battery, 4620mAh (single) Advanced new battery technology, provides a higher level of intelligence (State of Charge and State of Health) to deliver maximum performance.
(BTRY-TC7X-46MPP-01)
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 140 g |
| Height | 50.8 mm |
| Width | 152.4 mm |
| Depth | 101.6 mm |
| Product Color | Black |
Battery Information
| Application/Usage | Mobile Computer |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Output Voltage | 3.7 V DC |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Capacity | 4620 mAh |
| Battery Rechargeable | Yes |
General Information
| Product Type | Battery |
| Manufacturer Part Number | BTRY-TC7X-46MPP-01 |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com/ap/en.html |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Name | 4620 mAh Battery |
| Product Line | PowerPrecision+ |
| Brand Name | Zebra |
| SKU | BTRY-TC7X-46MPP-01 |
| Brand | ZEBRA |
| Shipping Weight | 0.1400kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





