- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
You want the best possible quality output from your device, so you will need this Genuine Brother DR-251CL Drum Unit. With Brother laser products the toner and drum work independently – this is cheaper to run than those where the two units are combined. If one runs out, you don't have to replace both items simultaneously, substantially reducing waste, saving precious resources and your cash. There are many factors that determine the actual drum life, such as temperature, humidity, type of paper, type of toner used, the number of pages per print job, etc., however your device will let you know when it is time for replacement. Ensure high-speed printing with brilliant colour quality by using original Brother consumables. No one makes better parts and supplies for Brother products than Brother themselves.
(DR-251CL)
- This drum unit is also know by its manufacturer code, DR-251CL.
- When used with a toner cartridge, it has an estimated page yield of 15,000 pages.
- It is compatible with MFC9335CDW, HL-3150CDN, 3170CDW, MFC-9140CDN, 9330CDW and 9340CDW printers.
- This pack contains one unit, consisting of 4 individual drums and a drum frame.
- Drop off your used ink and toner cartridges at any Officeworks store for recycling through the Cartridges 4 Planet Ark program which guarantees zero waste to landfill.
| Model Number | HL3150CDN, HL3170CDW, MFC9140CDN, MFC9330CDW, MFC9340CDW |
| Make of Printer | Brother |
| Printer Series | HL, MFC |
| Code | DR-251CL |
| SKU | DR-251CL |
| Barcode # | 4977766719452 |
| Brand | BROTHER |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.360m |
| Shipping Height | 0.220m |
| Shipping Length | 0.380m |
| Shipping Cubic | 0.030096000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





