- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Brother printers are renowned for quality and results - especially when using genuine Brother supplies. The genuine Brother DR-3325 drum unit is an integral part of your laser printer, and needs to be replaced around about every two to three TN-3360 toners, three to four TN-3340 toners, or nine to ten TN-3310 toners, you have depleted. Your printer will warn you when the drum will soon need to be renewed. The drum unit does not contain any toner - it's function is to transfer the image onto the page. With Brother laser products the toner and drum work independently – this is cheaper to run than those where the two units are combined. If one runs out, you don't have to replace both items simultaneously, substantially reducing waste, saving precious resources and your cash. Ensure crisp clear prints every time using Original Brother consumables.
(DR-3325)
- This Brother Drum Unit can be known by the manufacturer's code, DR3325.
- When used with a toner cartridge, it has an estimated page yield of 30,000 pages.
- It's compatible for use with the following Brother machines: HL-5440D, 5450DN, 5470DW, 6180DW, MFC-8510DN, 8910DW, 8950DW and DCP-8155DN.
- There is 1 drum in this pack.
- Drop off your used ink and toner cartridges at any Officeworks store for recycling through the Cartridges 4 Planet Ark program which guarantees zero waste to landfill.
| Barcode (GTIN) | 4977766709651 |
|---|---|
| Product Type | Ink |
| Brand | Brother |
| Model | DR-3325 |
| Cartridge Number | Brother DR-3325 |
| SKU | DR-3325 |
| Barcode # | 4977766709651 |
| Brand | BROTHER |
| Shipping Weight | 0.9800kg |
| Shipping Width | 0.360m |
| Shipping Height | 0.150m |
| Shipping Length | 0.255m |
| Shipping Cubic | 0.013770000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





