Don't pay: $230.00
$211.00
SAVE $19.00 (8%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The Brother DR-3425 Drum Unit is designed for use with your Brother laser printer to ensure it delivers high quality print results. Superior image quality without time-consuming maintenance and continuous replacement are what you can expect when you pair this drum unit with compatible Brother toners and printers.
(DR-3425)
- Its manufacturer's code is DR-3425.
- When used with a toner cartridge, it has an estimated page yield of 30,000 pages.
- The drum is compatible with the following Brother machines: HL-L5100DN, HL-L5200DW, HL-L6200DW, MFC-L5755DW and MFC-L6700DW.
- The pack contains a single drum unit.
- Drop off your used ink and toner cartridges at any Officeworks store for recycling through the Cartridges 4 Planet Ark program which guarantees zero waste to landfill.
Specifications
| Colour | Black |
| Printer Compatibility | Compatible with: HL-L5100DN HL-L5200DW HL-L6200DW HL-L6400DW MFC-L5755DW MFC-L6700DW MFC-L6900DW |
| Warranty | |
| Yield | Up to 30,000 pages (1 Page/Job),Up to 50,000 pages (3 Page/Job) |
| SKU | DR-3425 |
| Barcode # | 4977766756822 |
| Brand | BROTHER |
| Shipping Weight | 0.9600kg |
| Shipping Width | 0.365m |
| Shipping Height | 0.130m |
| Shipping Length | 0.230m |
| Shipping Cubic | 0.010913000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





