Don't pay: $89.00
$81.00
SAVE $8.00 (9%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Get a copy of your important documents thanks to the Brother mono laser toner cartridge, which has been specially designed to complement your machine's technology and has an approximate yield of up to 1200 pages.
Convenient
The Brother mono toner cartridge ensures your Brother laser printer will continually provide superior image quality without requiring time consuming attention and maintenance or costly continuous replacement.
Easy-to-Use
You can easily achieve higher quality print results every time at a much lower cost with this Brother mono toner cartridge.
(TN-2230)
This Brother TN-2230 Toner Cartridge is great for ensuring that your printer continues to produce sharp, crisp and professional documents. It's specially designed to work with Brother printers and is easy to install so you can do it yourself.
- This cartridge can be known by the manufacturer's code, TN-2230.
- It has an estimated page yield of 1,200 pages.
- It's compatible for use with the following Brother machines: DCP 7060D, 7065DN; HL-2240, 2240D, 2242D, 2250DN, 2270DW; MFC 7360N, 7362N, 7460DN and 7860DW.
- This pack contains a single black toner cartridge.
- The toner is designed to work at specific temperatures for great quality print results.
- Drop off your used ink and toner cartridges at any Officeworks store for recycling through the Cartridges 4 Planet Ark program which guarantees zero waste to landfill.
| Barcode (GTIN) | 4977766689151 |
|---|---|
| Product Type | Toner |
| Brand | Brother |
| Model | TN-2230 |
| Cartridge Number | Brother TN-2330 |
| Product Height (cm) | 31.6 |
| Product Width (cm) | 40.5 |
| Product Depth (cm) | 398.5 |
| SKU | TN-2230 |
| Barcode # | 4977766689151 |
| Brand | BROTHER |
| Shipping Weight | 0.7650kg |
| Shipping Width | 0.110m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.370m |
| Shipping Cubic | 0.008140000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





