- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Brother TN-2250 Toner Cartridge Black
This black, high yield toner cartridge lasts for up to 2,600 pages at 5% coverage. It’s suitable for use with our MFC7860DW, DCP7065DN, MFC7360N, HL2240D, HL2250DN, HL2270DW and Fax2840 printers.
Choose the right ink/toner for your pattern of ink/toner use
You need the ink/toner that will be most cost effective for your level of printing. Below, we explain the terms ‘standard yield’, ‘high-yield’, and ‘super-high-yield’.
What Does 5% Coverage mean?
‘5% coverage’ is a measure that most printer manufacturers use to calculate the number of pages that can be printed with one cartridge. It means that 5% of the whole page is covered in ink or toner. When doing the calculation, printer manufacturers assume basic type with no bold characters, no graphics, and no pictures.
What does standard yield mean?
The ink or toner cartridge prints a standard number of pages at 5% coverage.
What does high-yield mean?
A high-yield cartridge will print more pages than a standard yield cartridge. Although the initial outlay is higher, the cost per page is lower.
What does super-high-yield mean?
Super-high-yield cartridges give you an even lower cost per page, because they print even more pages.
(TN-2250)
- This cartridge can be known by the manufacturer's code, TN-2250.
- It has an estimated page yield of 2,600 pages.
- It's compatible for use with the following Brother machines: DCP 7060D, 7065DN; HL-2240, 2240D, 2242D, 2250DN, 2270DW; MFC 7360N, 7362N, 7460DN and 7860DW.
- This pack contains a single black toner cartridge.
- The toner is designed to work at specific temperatures for great quality print results.
- Drop off your used ink and toner cartridges at any Officeworks store for recycling through the Cartridges 4 Planet Ark program which guarantees zero waste to landfill.
| Product Model: | TN2250 |
| Manufacturer: | Brother |
| Product Type: | High Yield Genuine Toner |
| Yield: | 2600 pages\ |
| Suitable for: |
|
| Product Type Description: |
High yield toner cartridges are designed to print more pages than standard toner cartridges. They hold more toner. Genuine toner cartridges are made by the original equipment manufacturer for their own machines. For example, HP genuine toner cartridges are made for HP printers. These are the cartridges recommended by each machine manufacturer to specifically fit in their machines. |
| SKU | TN-2250 |
| Barcode # | 4977766689175 |
| Brand | BROTHER |
| Shipping Weight | 0.7800kg |
| Shipping Width | 0.370m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.110m |
| Shipping Cubic | 0.008140000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





