Don't pay: $149.00
$139.00
SAVE $10.00 (7%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Brother TN-2350 Toner Cartridge
This is a genuine Brother TN-2350 Toner Cartridge - it has been designed to work with a range of Brother printers, details of which are provided below. This laser toner cartridge will print around 2,600 A4 pages at 5% coverage.
Additional Information
| Model Number | HL2380DW, HLL2300D, HLL2340DW, HLL2365DW, MFC2703DW, MFC2720DW, MFC2740DW, MFCL2700DW |
| Make of Printer | Brother |
| Printer Series | HL, MFC |
| Code | TN-2350 |
(TN-2350)
This Brother TN-2350 Toner Cartridge is great for ensuring that your printer continues to produce sharp, crisp and professional documents. It's specially designed to work with Brother printers and is easy to install so you can do it yourself.
- This cartridge can be known by the manufacturer's code, 84XXH100106.
- It has an estimated page yield of 2,600 pages.
- It's compatible for use with the following Brother machines: HL-L2300D, L2340DW, L2365DW, 2380DW, MFC-L2700DW, 2703DW, 2720DW and 2740DW.
- This pack contains a single black toner cartridge.
- It's designed to work at specific temperatures in Brother printers which ensures a great quality print result.
- Drop off your used ink and toner cartridges at any Officeworks store for recycling through the Cartridges 4 Planet Ark program which guarantees zero waste to landfill.
Specifications
| Colour | Black |
| Printer Compatibility | HL-L2300D / L2340DW / L2365DW / 2380DW / MFC-L2700DW / 2703DW / 2720DW / 2740DW |
| Warranty | |
| Yield | High |
| Page Yield | 2600 Pages |
| SKU | TN-2350 |
| Barcode # | 4977766738101 |
| Brand | BROTHER |
| Shipping Weight | 0.6600kg |
| Shipping Width | 0.360m |
| Shipping Height | 0.175m |
| Shipping Length | 0.110m |
| Shipping Cubic | 0.006930000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





