- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Brother TN-255 HY Toner Cartridge Cyan
This cyan, high yield toner cartridge lasts for up to 2,200 pages at 5% coverage. It’s suitable for use with our HL3150CDN, HL3170CDW, MFC9140CDN and MFC9340CDW printers.
Choose the right ink/toner for your pattern of ink/toner use
You need the ink/toner that will be most cost effective for your level of printing. Below, we explain the terms ‘standard yield’, ‘high-yield’, and ‘super-high-yield’.
What Does 5% Coverage mean?
‘5% coverage’ is a measure that most printer manufacturers use to calculate the number of pages that can be printed with one cartridge. It means that 5% of the whole page is covered in ink or toner. When doing the calculation, printer manufacturers assume basic type with no bold characters, no graphics, and no pictures.
What does standard yield mean?
The ink or toner cartridge prints a standard number of pages at 5% coverage.
What does high-yield mean?
A high-yield cartridge will print more pages than a standard yield cartridge. Although the initial outlay is higher, the cost per page is lower.
What does super-high-yield mean?
Super-high-yield cartridges give you an even lower cost per page, because they print even more pages.
(TN-255C)
- This cartridge can be known by the manufacturer's code, TN255C.
- It has an estimated page yield of 2,200 pages.
- This cartridge is compatible for use with the following Brother machines: MFC9335CDW, HL3150CDN, HL3170CDW, MFC9140CDN, MFC9330CDW and MFC9340CDW.
- The toner in this cartridge is cyan.
- Drop off your used ink and toner cartridges at any Officeworks store for recycling through the Cartridges 4 Planet Ark program which guarantees zero waste to landfill.
| Manufacturer | : | Brother |
| Model | : | TN-255C |
| Technology | : | Toner Cartridges |
| No. Cartridges | : | 1 |
| Attributes | : | Cyan |
| Capacity | : | High Yield |
| Maximum yield | : | 2,200 pages |
| Manufacture Type | : | Genuine |
| Compatible Printers | : |
|
| Product Description: | : |
|
| SKU | TN-255C |
| Barcode # | 4977766718912 |
| Brand | BROTHER |
| Shipping Weight | 0.6600kg |
| Shipping Width | 0.390m |
| Shipping Height | 0.155m |
| Shipping Length | 0.105m |
| Shipping Cubic | 0.006347000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





