- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Brother TN-255 Toner - Magenta
This magenta, high yield toner cartridge lasts for up to 2,200 pages at 5% coverage. It’s suitable for use with our HL3150CDN, HL3170CDW, MFC9140CDN and MFC9340CDW printers.
Choose the right ink/toner for your pattern of ink/toner use
You need the ink/toner that will be most cost effective for your level of printing. Below, we explain the terms ‘standard yield’, ‘high-yield’, and ‘super-high-yield’.
What Does 5% Coverage mean?
‘5% coverage’ is a measure that most printer manufacturers use to calculate the number of pages that can be printed with one cartridge. It means that 5% of the whole page is covered in ink or toner. When doing the calculation, printer manufacturers assume basic type with no bold characters, no graphics, and no pictures.
What does standard yield mean?
The ink or toner cartridge prints a standard number of pages at 5% coverage.
What does high-yield mean?
A high-yield cartridge will print more pages than a standard yield cartridge. Although the initial outlay is higher, the cost per page is lower.
What does super-high-yield mean?
Super-high-yield cartridges give you an even lower cost per page, because they print even more pages.
(TN-255M)
-The Brother TN-255 magenta toner cartridge yields up to 2200 A4 pages.
-Brother toner is specially formulated to maximise print performance. Using official Brother products ensures quality printing results.
-This cartridge is compatible with the following Brother printers: HL-3150CDN; 3170CDW; MFC-9140CDN; 9330CDW; 9340CDW.
| Barcode (GTIN) | 4977766718936 |
|---|---|
| Product Type | Toner |
| Brand | Brother |
| Model | TN-255M |
| Cartridge Number | Brother TN-255M |
| Cartridge Ink Colours | Magenta |
| Manufacturers Express Warranty (months) | 12 |
| SKU | TN-255M |
| Barcode # | 4977766718936 |
| Brand | BROTHER |
| Shipping Weight | 0.6600kg |
| Shipping Width | 0.390m |
| Shipping Height | 0.155m |
| Shipping Length | 0.105m |
| Shipping Cubic | 0.006347000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





