- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Brother TN-3310 Toner Cartridge Black
This black, standard yield toner cartridge lasts for up to 3,000 pages at 5% coverage. It’s suitable for use with our MFC8510DN, MFC8910DW, MFC8950DW, HL5440D, HL5450DN, HL5470DW and HL6180DW printers.
Choose the right ink/toner for your pattern of ink/toner use
You need the ink/toner that will be most cost effective for your level of printing. Below, we explain the terms ‘standard yield’, ‘high-yield’, and ‘super-high-yield’.
What Does 5% Coverage mean?
‘5% coverage’ is a measure that most printer manufacturers use to calculate the number of pages that can be printed with one cartridge. It means that 5% of the whole page is covered in ink or toner. When doing the calculation, printer manufacturers assume basic type with no bold characters, no graphics, and no pictures.
What does standard yield mean?
The ink or toner cartridge prints a standard number of pages at 5% coverage.
What does high-yield mean?
A high-yield cartridge will print more pages than a standard yield cartridge. Although the initial outlay is higher, the cost per page is lower.
What does super-high-yield mean?
Super-high-yield cartridges give you an even lower cost per page, because they print even more pages.
(TN-3310)
- This cartridge can be known by the manufacturer's code, TN-3310 ARL.
- It has an estimated page yield of 3,000 pages.
- It's designed for use with the following Brother machines: HL-5440D, 5450DN, 5470DW, 6180DW; MFC-8510DN, 8910DW, 8950DW and DCP-8155DN.
- This pack includes 1 black toner cartridge.
- Brother toners are designed to work at specific temperatures in Brother printers for great print quality.
- Drop off your used ink and toner cartridges at any Officeworks store for recycling through the Cartridges 4 Planet Ark program which guarantees zero waste to landfill.
| Product Model: | TN3310 |
| Manufacturer: | Brother |
| Product Type: | Genuine Toner |
| Yield: | 3000 pages |
| Suitable for: |
|
| Product Type Description: | Genuine toner cartridges are made by the original equipment manufacturer for their own machines. For example, HP genuine toner cartridges are made for HP printers. These are the cartridges recommended by each machine manufacturer to specifically fit in their machines. |
| SKU | TN-3310 |
| Barcode # | 4977766709583 |
| Brand | BROTHER |
| Shipping Weight | 0.9080kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.150m |
| Shipping Length | 0.360m |
| Shipping Cubic | 0.010800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





