Don't pay: $141.00
$133.00
SAVE $8.00 (6%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Brother TN-340C Cyan Toner Cartridge
The Brother TN-340 Toner Cartridge lets you get impressive printing results for photos, documents, creative projects, and everyday coloured prints.
Standard yield - up to 1,500 pages at 5% coverage
Compatible with the Brother DCP-9055CDN, HL-4150CDN, HL-4570CDW, HL-4570CDWT, MFC-9460CDN, MFC-9970CDW
(TN-340C)
This Brother Toner Cartridge will help you to produce clear, sharp and professional documents. It's specifically designed to work with Brother technology ensuring that you create impressive print results every time.
- This cartridge can be known by the manufacturer's code, TN-340C.
- It has an estimated page yield of 1,500 pages.
- It's designed for use with the following Brother machines: HL-4150CDN, 4570CDW; DCP-9055CDN; MFC-9460CDN and 9970CDW.
- This pack includes 1 cyan toner cartridge.
- Brother toners are designed to work at specific temperatures in Brother printers for great print quality.
- Drop off your used ink and toner cartridges at any Officeworks store for recycling through the Cartridges 4 Planet Ark program which guarantees zero waste to landfill.
| Product Model: | TN340C |
| Manufacturer: | Brother |
| Product Type: | Genuine Toner |
| Yield: | 1500 pages |
| Suitable for: |
|
| Product Type Description: | Genuine toner cartridges are made by the original equipment manufacturer for their own machines. For example, HP genuine toner cartridges are made for HP printers. These are the cartridges recommended by each machine manufacturer to specifically fit in their machines. |
| SKU | TN-340C |
| Barcode # | 4977766682756 |
| Brand | BROTHER |
| Shipping Weight | 0.8000kg |
| Shipping Width | 0.170m |
| Shipping Height | 0.130m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Shipping Cubic | 0.007514000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





