- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Brother TN-346 Toner Cartridge Cyan
Razor sharp black text. Quality prints. Accurate colour matching. Trouble free operation. Consistent results. Plus around double the number of pages (compared to TN-341 cartridges). Get all this and more. Using Brother Original TN346 Toners in Brother printers, faxes and all-in-ones guarantees optimum performance. Brother original supplies maintain top quality results & offer great value for money. Brother employs precision engineering in the development of toners, which are specially designed to give you high quality results from your Brother colour laser printer or multifunction. Toner particle size, shape and color pigmentation all have direct impact on the sharpness and graininess of the printed image. Original Brother toner is delicately balanced to provide even flow and toner distribution on the paper. You will love the stunning output you will get with the help from this toner cartridge.
(TN-346C)
- This cartridge can be known by the manufacturer's code, TN-346C.
- It has an estimated page yield of 3,500 pages.
- The toner is compatible with the following printers: L8250CDN, L8350CDW, L8600CDW and L8850CDW.
- This pack contains a single cyan toner cartridge.
- It's designed to work at specific temperatures in Brother printers which ensures a great quality print result.
- Drop off your used ink and toner cartridges at any Officeworks store for recycling through the Cartridges 4 Planet Ark program which guarantees zero waste to landfill.
Specifications
| Colour | Cyan |
| Printer Compatibility | HL-L8250CDN, L8350CDW, MFC-L8600CDW, L8850CDW |
| Warranty | |
| Yield | High |
| Page Yield | 3500 Pages |
| SKU | TN-346C |
| Barcode # | 4977766733991 |
| Brand | BROTHER |
| Shipping Weight | 0.7600kg |
| Shipping Width | 0.340m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.006936000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





