- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Brother TN-348Y High Yield Toner Cartridge Yellow
Get the absolute best quality from your Brother device. This Original Brother TN-348 Yellow Toner Cartridge is especially formulated to produce stunning vibrant prints, accurate colour matching, smudge free pages and higher all round quality to your documents and marketing materials. It also prints four times the number of pages (compared to TN340 cartridge). Who better than Brother designs and manufactures Brother toners... they have been designed to deliver the best performance from your Brother colour laser printer or multifunction. Brother toner is right at the heart of your printing. It can make the difference between dull or vibrant colours, between blurry or sharp prints, or between prints that smear easily and those that are top quality.That’s why Brother spares no effort in developing the toners and systems that deliver the quality prints you deserve. Keep your printer producing stunning prints day in, day out.
(TN-348Y)
- This cartridge can be known by the manufacturer's code, TN-348Y.
- It has an estimated page yield of 6,000 pages.
- It's compatible for use with the following Brother machines: DCP-9055CDN, HL-4150CDN, 4570CDW and MFC-9460CDN.
- This pack contains 1 yellow toner cartridge.
- Drop off your used ink and toner cartridges at any Officeworks store for recycling through the Cartridges 4 Planet Ark program which guarantees zero waste to landfill.
| Product Model: | TN348Y |
| Manufacturer: | Brother |
| Product Type: | High Yield Genuine Toner |
| Yield: | 6000 pages |
| Suitable for: |
|
| Product Type Description: |
High yield toner cartridges are designed to print more pages than standard toner cartridges. They hold more toner. Genuine toner cartridges are made by the original equipment manufacturer for their own machines. For example, HP genuine toner cartridges are made for HP printers. These are the cartridges recommended by each machine manufacturer to specifically fit in their machines. |
| SKU | TN-348Y |
| Barcode # | 4977766682992 |
| Brand | BROTHER |
| Shipping Weight | 0.7950kg |
| Shipping Width | 0.340m |
| Shipping Height | 0.125m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.007225000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





