- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link DEM-CB100QXS QSFP+ to QSFP+ Direct Attach Cable (1 Metre)
DEM-CB100QXS
Network - Switches
Features
The 40G Passive QSFP+ Twinaxial Direct Attach Cable is a high performance, high bandwidth and cost-effective connection solution that supports 40G Gigabit Ethernet. The 40G Passive QSFP+ Twinaxial Direct Attach Cable is designed to support high-density connections for switches with 40G interface, much faster than SFP+. There are three cable models, including the DEM-CB100QXS (one meter) and the DEM-CB300QXS (three meter). The DEM-CB100QXS-4XS QSFP+ to 4X SFP+ one-meter cable features a QSFP+ connector onone end, and four SFP+ connectors on the other end, allowing it to connect to up to four 10Gservers. Certified to be compatible with: DXS-3600-16S & DXS-3600-32S
- QSFP+ (Quad Enhanced Small Form-factor Pluggable)
- 40 Gbps Gigabit Ethernet
- Ideal for High-Bandwidth Operations
Technical Details
| Warranty |
|---|
Resources
High resolution Image
Links and Download
(DEM-CB100QXS)
Technical Details
| Warranty |
|---|
| SKU | DEM-CB100QXS |
| Barcode # | 790069390173 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.2800kg |
| Shipping Width | 0.270m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.318m |
| Shipping Cubic | 0.004293000m3 |
Manufacturer Warranty
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.







