Don't pay: $692.00
$96.00
SAVE $596.00 (86%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The Grandstream GXW4108 8-Port FXO Gateway is Designed and tested for full interoperability with leading IP-PBXs, soft-switches and SIP-based environments. 2 10/100 Mbps ports and supports SIP video through the H.264 codec. Manageability a simple configuration superb voice and video quality and feature.
(GXW4108)
Features :
| • | 8x FXO Ports | |
| • | Video Surveillance port | |
| • | 2x RJ-45 ports (switched or routed) | |
| • | Supports PSTN/PBX analogue trunk lines and SIP trunk interfaces | |
| • | Multiple SIP accounts and profiles (3 per system) | |
| • | Audio Codecs: G.711, G.723, G.729, GSM, G.726 | |
| • | G.168 Echo Cancellation | |
| • | Real time H.264 video codec (CIF resolution, up to 30fps) | |
| • | T.38 Fax | |
| FXO Ports | |
| • | 8x FXO |
| Ethernet Ports | |
| • | 1x RJ45 10/100Mbps (LAN) |
| • | 1x RJ45 10/100Mbps (WAN) |
| Video Input | |
| • | Yes - supports H.264 video codec (up to 30fps and CIF resolution, Hardware Version below 2.0 only) |
| Audio Codecs | |
| • | G711u/a, G723, G729 and GSM, and T.38 compliant |
| Configuration | |
| • | Web based, and remote TFTP/HTTP |
| Mounting | |
| • | Rack mount, Wall mount, Desktop |
| Power | |
| • | Input: 100 - 240VAC 50/60Hz |
| • | Output: 12VDC |
| Environmental | |
| • | Operational: 32 - 104 F / 0 - 40 C |
| • | Storage: 14 - 140 F / -10 - 60 C |
| • | Humidity: 10 - 90% Non-condensing |
| Dimensions | |
| • | 225mm x 135mm x 35mm |
| SKU | GXW4108 |
| Barcode # | 6947273700333 |
| Brand | GRANDSTREAM |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 1 Year Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






